Ci seniorzy mogą otrzymać dodatkowe 294,39 zł. ZUS wypłaci je w dwóch przypadkach

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na comiesięczną emeryturę, lecz także na różne dodatki, które im przysługują. Dzięki temu łatwiej im zasilić domowy budżet bonusową gotówką. Niektórzy z nich mogą otrzymać nawet 294,39 zł, jeśli spełnią te warunki.

Niedawno zakończyła się wypłata 13. emerytury, a jeszcze w tym roku na konta seniorów ma trafić "czternastka". To jednak niejedyne dodatki, które przysługują seniorom. Niektórzy z nich mogą co miesiąc dostawać bonusowe przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co należy zrobić, by je dostać?

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny? Tym osobom ZUS wypłaci pieniądze

Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS, należy spełnić kilka warunków. Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany bowiem w dwóch przypadkach i w niektórych należy złożyć odpowiednie dokumenty, a w innych wypłacany jest z automatu. Kto może na niego liczyć? Przede wszystkim Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia lub osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Warto jednak pamiętać, że pieniędzy nie otrzymają osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest osobom otrzymującym emeryturę lub rentę i wypłacany jest co miesiąc wraz z pobieranym świadczeniem. Dodatek ten podlega waloryzacji, a od 1 marca 2023 roku wynosi 294,39 zł. W jakich sytuacjach przyznawany jest z urzędu, a kiedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek?

Dodatek pielęgnacyjny. Gdzie i w jaki sposób złożyć dokumenty?

W przypadku seniorów, którzy ukończyli 75 lat, dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest z urzędu, co oznacza, że nie muszą składać żadnych wniosków. Ich konta co miesiąc będzie zasilać dodatkowa gotówka, którą otrzymają wraz z emeryturą. Co w pozostałych przypadkach? Wówczas należy złożyć odpowiednie dokumenty, by ZUS wypłacił dodatek.

Jeśli dodatek pielęgnacyjny ma zostać przyznany osobie całkowicie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji, trzeba złożyć wymagane dokumenty do dowolnej jednostki ZUS. Można zrobić to osobiście, przy pomocy pełnomocnika lub za pośrednictwem operatora pocztowego czy polskiego urzędu konsularnego. Jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

  • Wniosek o dodatek pielęgnacyjny;
  • Zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 (wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku);
  • Ewentualnie dokumentacja medyczna.
Więcej o: