Niektórzy twierdzą, że przynosi szczęście. Jak dbać o popularną roślinę pieniążek?

Ta roślina zyskała miano influencerskiej, głównie dlatego, że została wypromowana w social mediach. Wiele osób ma ją w swoim domu, bo jest nie tylko ładna, lecz także prosta w uprawie. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nią dbać. Nasz mykowy ekspert Tomek Pazdyk pokaże wam, jak to zrobić.

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Pilea, czyli roślina potocznie nazywana pieniążkiem, jest naprawdę bardzo wdzięczna. Idealnie sprawdzi się u wszystkich zabieganych i zapracowanych, bo nie trzeba podlewać jej codziennie. Jakiś czas temu stała się prawdziwą influencerką wśród innych roślin, bo dzięki social mediom zyskała ogromną popularność. Również jej wygląd jest naprawdę bardzo interesujący - liście swoim okrągłym kształtem przypominają właśnie pieniążki. Niektórzy twierdzą, że pilea przynosi szczęście i dobrobyt, dlatego dobrze mieć ją w swoim domu. 

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Roślina pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pieniążek jest tą wdzięczną rośliną, której nie trzeba podlewać codziennie. Warto jednak regularnie sprawdzać, czy nie ma za sucho w doniczce. Dobrym pomysłem będzie zraszanie pieniążka, bo dzięki temu jego liście będą zawsze wyglądać zdrowo i pięknie. A gdzie roślina powinna stać? Pilea lubi jasne i nasłonecznione pomieszczenia. Pamiętajcie jednak, by nie stawiać pieniążka na parapecie, lepiej znaleźć dla nich np. jakąś półkę niedaleko okna tam, gdzie jest rozproszone światło. 

Skosiłam trawę i zrobiłam z niej kompost. Zadziałało cuda. Rośliny w ogrodzie wyrosły jak szalone Sąsiad kosi trawę w niedzielny poranek. Czy zostanie ukarany mandatem?

Jaką ziemię powinna mieć pilea (pieniążek)? 

Jeśli kupicie pieniążka w sklepie, niezwłocznie po powrocie do domu przesadźcie go do innej ziemi. Jakiej? Podłoże dla pilei powinno być dość luźne, nietrzymające długo wody. Możemy wykorzystać ziemię uniwersalną i mocno rozluźnić ją piaskiem i perlitem lub użyć podłoża do kaktusów i sukulentów. Pamiętajcie, by rośliny przesadzać do doniczek z otworami na dnie, aby nadmiar wody przy podlewaniu mógł wypłynąć. Pozwala to zminimalizować ryzyko przelania. Pieniążek ma dość drobny system korzeniowy, więc rzadko wymaga przesadzania do większej doniczki.

Czy pilea (pieniążek) jest bezpieczna dla kotów i psów? 

Zanim właściciele kotów i psów kupią jakąś roślinę, powinni najpierw sprawdzić, czy jest ona odpowiednia do domu, gdzie znajdują się zwierzęta. W przypadku pieniążka mamy dobrą informację, ponieważ jest to roślina nietoksyczna i bezpieczna. 

Więcej o: