Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ślimaki zwykle dzielimy na dwa rodzaje: te ze skorupką oraz osobniki, które jej nie mają. To właśnie pozbawione osłonki mogą najbardziej zaszkodzić roślinom. Jak sobie z nimi poradzić? Wykorzystaj sprawdzone triki, dzięki którym w mig rozwiążesz irytujący problem.
Ślimaki najczęściej pojawiają się wśród upraw w nocy lub niedługo po deszczu. W słoneczne dni zwykle ukrywają się w zakamarkach ogrodu. Ich obecność rozpoznasz po charakterystycznych dziur w roślinach, wygryzionych przez szkodniki. Jak się ich pozbyć? Zamiast sięgać po markowe specyfiki, skorzystaj z domowych trików. Przede wszystkim staraj się podlewać uprawy rano, a nie pod wieczór. W ten sposób sprawisz, że zarówno rośliny, jak i ziemia, w której są zasadzone, zdążą wyschnąć do nocy. Suchota zniechęci ślimaki do żerowania.
Spróbuj także pozbyć się naturalnych kryjówek szkodników. Ślimaki chowają się przed słońcem w gęstej trawie lub wśród chwastów. Z tego powodu regularnie pielęgnuj rabaty, usuwając zbędne zielska i kosząc trawnik. Możesz także co jakiś czas delikatnie przekopać ziemię w ogrodzie za pomocą motyki. W ten sposób wyciągniesz jaja mięczaków na powierzchnię, gdzie wyschną pod wpływem temperatury.
Jeśli nie chcesz sięgać po gotowe preparaty na ślimaki, przygotuj skuteczną pułapkę w domowych warunkach. Jedyne co potrzebujesz, to kilka starych desek. Poukładaj je tak, aby miejsce pod nimi było mocno zacienione i wilgotne. Połóż w nim przynętę - mogą nią być np. liście sałaty lub kapustę. To zbawi szkodniki do pułapki, w której zostaną aż do rana. Gdy następnego dnia odchylisz deski, zobaczysz prawdziwe stado mięczaków. Regularnie usuwając szkodniki z domowych sideł, znacznie zmniejszysz ich populację w swoim ogrodzie.