Tych roślin lepiej nie sadź w ogrodzie. Mogą przyciągnąć nieproszonych gości. Kleszcze je uwielbiają

Wiosna, choć upragniona, niesie ze sobą także mniej przyjemne aspekty. Mowa przede wszystkim o kleszczach, które się uaktywniają, gdy tylko zrobi się cieplej. Co zrobić, kiedy zagnieżdżą się w ogrodzie? Zwróć uwagę na rośliny, które w nim zasadziłeś. Niektóre działają na nie jak magnes.

Kleszcze, choć niewielkie, są jednymi z najgroźniejszych pajęczaków. Z powodu stosunkowo ciepłych zim możemy się z nimi spotkać już bardzo wczesną wiosną, a niekiedy nawet przez cały rok. Wbrew pozorom znajdziemy je nie tylko w lasach i parkach, ale także ogrodach. Jakie rośliny przyciągają je w szczególności?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Niebezpieczny pajęczak, czyli kleszcz. Gdzie możemy je spotkać?

Kleszcze są aktywne niemal przez cały rok. Szczególnie dokuczliwe są wiosną i wczesnym latem oraz jesienią. Ich ukłucie, choć nie boli, jest niebezpieczne, ponieważ mogą przenosić groźne choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Na swoim ciele najczęściej znajdziemy je na linii włosów, zgięciach kolan i łokci oraz w pachwinach, czyli tam, gdzie najłatwiej przebić skórę. Bytują w szczególności w miejscach zacienionych i wilgotnych, jednak prawda jest taka, że można je spotkać nawet na trawniku osiedla w dużym mieście. Jak zminimalizować ryzyko, by nie pojawiły się w twoim ogrodzie? 

Kleszcze uwielbiają te rośliny. Lepiej nie sadź ich w ogrodzie

Jeśli nie chcesz, aby kleszcze zamieszkały w przydomowym ogrodzie, w pierwszej kolejności pozbądź się z niego roślin, które w szczególności je przyciągają. Przy okazji pamiętaj, by w trakcie spacerów także omijać je szerokim łukiem. Mowa przede wszystkim o tych, które najlepiej rosną w miejscach ciemnych i mokrych, czyli paprociach. Ich spore liście chroniące przed słońcem to idealne schronienie dla pajęczaków, dlatego warto z nich zrezygnować. Jeśli jednak zależy ci na paprociach w ogrodzie, pamiętaj, by regularnie przycinać ich liście, a pomiędzy samymi roślinami zachować odstęp. W ten sposób utrudnisz kleszczom bytowanie na nich. Na jakie jeszcze uważać?

  • Czarny bez (jego gałęzie to jedno z ulubionych siedlisk kleszczy),
  • mszaki,
  • wysokie trawy (regularnie wykonuj koszenie),
  • krzewy (w szczególności bujne, rozrastające się, gdy w ich środku panuje wilgoć i ciemność).

Wybierz te rośliny do ogrodu. Skutecznie zniechęcą kleszcze

Na szczęście poza roślinami, które przyciągają kleszcze, nie brakuje także tych, których nie znoszą. Wszystko za sprawą charakterystycznego zapachu, który je drażni i odstrasza. Warto zasadzić je w ogrodzie, by zminimalizować ryzyko, że się w nim zagnieżdżą. Są to m.in.:

  • lawenda,
  • cebula i czosnek,
  • aksamitka,
  • kocimiętka,
  • mięta pieprzowa,
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • w doniczkach możesz postawić także na pelargonie.

Warto wspomnieć również o dzikorosnącym wrotyczu. Jeśli pojawi się w twoim ogrodzie, nie wykopuj go, gdyż odstrasza nie tylko kleszcze, ale także komary.

Więcej o: