Za te odmiany truskawek możesz słono zapłacić. Lepiej nie hodować ich w ogrodzie

Nie ma nic lepszego niż delektowanie się smakiem własnoręcznie wyhodowanych owoców. Niedługo zacznie się sezon na truskawki, dlatego lepiej mieć się na baczności. Jeśli rozmnażasz i sprzedajesz licencjonowane odmiany, może grozić ci wysoka kara.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wiele odmian truskawek jest chronionych prawnie. Odsprzedawanie ich, rozmnażanie czy kupowanie z nielegalnych źródeł może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Niektóre prowadzą nawet do płacenia wysokich kar. Sprawdź, jakie odmiany truskawek są objęte ochroną.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Te odmiany truskawek są objęte ochroną prawną. Warto zdecydować się na inne

Wiele osób decyduje się hodować i rozmnażać sadzonki truskawek, by w sezonie móc na nich nieco zarobić. Niektórzy sprzedają też wyhodowane w ten sposób owoce. Jeśli powiększasz swoje uprawy, a następnie czerpiesz z tego korzyści majątkowe, może spotkać cię kara. Oczywiście wtedy, kiedy wykorzystujesz w tym celu odmiany objęte ochroną prawną. Czego nie można z nimi robić? Nielegalne jest rozmnażanie licencjonowanych odmian truskawek i wykorzystywanie na własny użytek czy do odsprzedaży. Zakazane jest także kupowanie takich odmian z nielegalnych źródeł, jeśli chcemy je uprawiać i zarabiać na zebranych owocach.

Na świecie jest ponad dwa tysiące różnych odmian truskawek i co ważne, nie wszystkie są w Polsce objęte ochroną prawną. Niektóre śmiało możemy hodować oraz rozmnażać we własnych ogrodach, a na inne lepiej uważać, by nie zapłacić surowej kary. Wszystkie odmiany objęte ochroną są spisane na stronie internetowej Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych. Należą do nich między innymi takie rodzaje jak Ambrozja, Dukat, Elkat, Kent, Rumba, Sonata czy Ventana. Istnieje także lista chronionych odmian na terenie Unii Europejskiej, do których należy między innymi San Andreas. Można natomiast śmiało hodować stare odmiany, które nie są objęte ochroną. Do tej grupy należy między innymi Honeoye, Polka oraz Elsanta.

Hodujesz te truskawki? Może spotkać cię wysoka kara

Co jeśli hodujesz, rozmnażasz i sprzedajesz odmiany truskawek, które są objęte licencją, a ty jej nie posiadasz? Takie zdarzenia regulowane są przez ustawę z dnia 26 czerwca 2003 r. "O ochronie prawnej odmian roślin". Dodatkowo można się także spodziewać roszczeń na drodze cywilnej od hodowcy, którego prawa zostały naruszone. Co art. 37 ustawy mówi o konsekwencjach prawnych?

Kto narusza wyłączne prawo do odmiany, oznacza nazwą odmiany chronionej wyłącznym prawem materiał siewny lub materiał ze zbioru innej lub nieznanej odmiany podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Maksymalna kwota za naruszenie prawa wynosi ponad milion złotych, lecz w przypadku działań na szeroką skalę. Tak wysokie kary kieruje się do producentów, którzy nie tylko wprowadzili w obrót sadzonki czy owoce bez licencji, lecz także bez  kontroli fitosanitarnej.

Więcej o: