Co się stanie, gdy nie umyjemy stóp? Ekspertka ostrzega, że możemy zagrozić zdrowiu

Umycie stóp powinno być jedną z podstawowych czynności, które wykonujemy podczas kąpieli. Okazuje się jednak, że nie każda z nas przykłada do tego odpowiednią uwagę. Eksperci alarmują, że opłukiwanie stóp wodą zamiast dokładnego ich umycia, może być szkodliwe dla zdrowia.

Higiena jest bardzo ważna i zdawałoby się, że wszyscy o tym wiemy. Zdarza się jednak, że czasem nie umyjemy stóp tak dokładnie, jak powinnyśmy. Jak przekonują eksperci, może przynieść to przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

Zobacz wideo Czy kąpiel noworodka zawsze musi być dramatem? Położna udziela wskazówek

Najważniejsze podczas kąpieli są 3 części ciała. O jakich mowa?

Codzienna kąpiel sprawia, że czujemy się nie tylko świeżo, ale też zmniejszamy ryzyko poważnych chorób. Doktor Sandy Skotnicki, adiutantka na wydziale dermatologii w Toronto, alarmuje, aby podczas kąpieli czy prysznica nie pomijać dokładnego mycia stóp, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Ekspertka uważa, że najważniejsze podczas kąpieli jest umycie 3 części ciała: stóp, pach oraz okolic pachwin, gdyż ich zaniedbanie może przynieść niemiłe konsekwencje. Zdaniem Skotnicki resztę ciała wystarczy spłukać wodą bez zastosowania żelu pod prysznic czy mydła.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy są siedliskiem wielu bakterii. Ważne jest nie tylko dokładne mycie, ale także pielęgnacja

W rozmowie z "The Healthy" dr Rosmy Barrios podkreśla, że jedną z najważniejszych czynności jest mycie stóp. Dlaczego? Chociaż wiele osób o tym zapomina, stopy wydzielają nie tylko niemiły zapach, ale także są siedliskiem bakterii i drobnoustrojów, co prowadzi między innymi do chorób jak grzybica czy egzema. — Ważne jest dokładne mycie stóp mydłem i ciepłą wodą, zwracając szczególną uwagę na obszary między palcami i podeszwy stóp. Jeśli nie myjesz regularnie stóp, możesz doświadczyć szeregu negatywnych skutków — tłumaczy. W pielęgnacji stóp istotne jest także utrzymanie ich w czystości, czyli dbanie o zmianę skarpet, regularne obcinanie paznokci, a także czyszczenie wnętrza butów. Drobnoustroje rozmnażają się w wilgotnych miejscach takich jak buty czy spocone skarpetki.

Więcej o: