Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety na "dwójkę"? Dietetyk wyjaśnia

Dlaczego po wypiciu kawy wielu z nas musi natychmiast udać się do toalety? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć specjalista. - To zjawisko może wystąpić już po czterech minutach od wypicia filiżanki kawy - mówi w jednym ze swoich nagrań dr Michał Wrzosek.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Jak wskazuje, kawa - według dostępnych badań - działa tak nawet na 1/3 osób.

Dlaczego po wypiciu kawy biegniemy do toalety? Dietetyk tłumaczy

Popularny w mediach społecznościowych dietetyk w kilku słowach wyjaśnił, dlaczego nasz organizm może tak zareagować. Jak podkreśla, w procesie tym znaczącej roli wcale nie odgrywa kofeina. Przeczyszczenie może też bowiem nastąpić po wypiciu bezkofeinowej wersji napoju.

Prawdopodobnie obecne w kawie cząsteczki oddziałowywują na receptory w ścianach jelit

- wyjaśnia specjalista. - Komórki jelit zaczynają wydzielić hormony pobudzające, przez co następuje nasilenie skurczów jelita - dodaje.

Kawa i jej wpływ na organizm

Efekt po kawie postanowili jakiś czas temu zbadać brytyjscy naukowcy ze szpitala Royal Hallamshire. Badacze przeprowadzili ankietę wśród ochotników obojga płci. Wyniki wskazywały, że 29 procent respondentów odczuwało opisywane skutki, z czego aż 63 procent stanowiły kobiety.

Jak ostatecznie dowiedli naukowcy, wypicie kawy stymuluje uwalnianie się hormonu nazywanego gastryną. Gastryna pobudza z kolei żołądek (jedni oczywiście odczuwają to bardziej, drudzy mniej) do wzmożonej produkcji soków żołądkowych i tym samym zwiększa aktywność ruchową okrężnicy. To z kolei może pobudzać perystaltykę jelit i w konsekwencji prowadzić do potrzeby wypróżnienia się.

Źródło: Dr Michał Wrzosek/Facebook

Więcej o: