Darmowe sanatorium za granicą? To możliwe. Zwrot otrzymasz, jeśli spełnisz dwa warunki

Każdego roku z leczenia uzdrowiskowego korzysta ogromna liczba osób, przez co niekiedy na termin trzeba poczekać. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w tym celu można wybrać zagraniczne sanatoria. Jak wygląda cała procedura?

Jeśli chcesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego za granicą, czyli w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej, musisz złożyć do Funduszu Zdrowia skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie zostanie ono poddane ocenie lekarza zatrudnionego w Funduszu. Będzie to specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ma za zadanie sprawdzić je pod względem celowości leczenia. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Leczenie uzdrowiskowe za granicą. Jakie sanatorium wybrać?

Pacjent, który otrzyma pozytywną odpowiedź na swoje skierowanie (wraz z numerem ewidencyjnym, wynikiem oceny medycznej i przewidywanym czasem oczekiwania) może zrealizować je w sanatorium znajdującym się za granicą. Warunkiem jest, aby wybrać państwo Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Później wszystko przebiega w ten sam sposób, co w przypadku kontynuacji leczenia w uzdrowisku w kraju. Jak możemy przeczytać na nfz-warszawa.pl oznacza to, że:

  • wybrana miejscowość musi być uznana w danym państwie UE/EFTA za uzdrowisko oraz prowadzić leczenie z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych,
  • liczba zabiegów, które pacjent będzie pobierał w uzdrowisku innego kraju musi być taka sama jak w Polsce. Wynika to z zakresu leczenia uzdrowiskowego, który wskazał lekarz specjalista.

Co istotne, decyzja o wyborze konkretnej miejscowości poza granicami kraju jest niezależną decyzją pacjenta. Oznacza to, że pacjent sam wybiera zagraniczne uzdrowisko.

Co tak naprawdę sprawia, że tyjemy? Zdjęcie ilustracyjne Dlaczego tyjemy? Trenerka wyjaśnia. "To nie pieczywo, ani ziemniaki"

Zdecydowałeś się na sanatorium za granicą? Poinformuj o tym Fundusz

Jeśli zdecydujesz się na leczenie uzdrowiskowe w ramach dyrektywy transgranicznej, jesteś zobowiązany poinformować o tym pisemnie oddział Funduszu. Ważne, aby zrobić to przed upływem określonego czasu oczekiwania, po którym zostaniesz skierowany do sanatorium w Polsce. Pamiętaj, by w piśmie z informacją o wyborze zagranicznego sanatorium poprosić o oryginał skierowania, który następnie należy jeszcze przetłumaczyć. 

fryzura Odmładzające fryzury gwiazd po 60-tce. Wygodne cięcia ukryją zmarszczki

Najpierw musisz zapłacić za leczenie. Później otrzymasz zwrot

Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów, a następnie zgody, możesz wyjechać na leczenie za granicą. Nie zapomnij jednak, że na początku to ty pokrywasz całość kosztów, które po powrocie, na wniosek, zwraca ci NFZ. Zgodnie z przepisami podstawą zwrotu jest średnia ważona kwoty finansowania, która zostaje obliczona dla świadczeń według stanu obowiązującego na 1 stycznia. Co istotne, zanim podejmiesz decyzję, możesz wystąpić do Funduszu o określenie wysokości przewidywanego zwrotu. Po powrocie z leczenia należy złożyć wniosek o zwrot kosztów najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym został wystawiony rachunek. Do niego musisz dołączyć dokumentację dotyczącą uzyskanego leczenia (m.in. harmonogram, zabiegi, jakie były wykonywane itp.).

Więcej o: