Jeśli chcesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego za granicą, czyli w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej, musisz złożyć do Funduszu Zdrowia skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie zostanie ono poddane ocenie lekarza zatrudnionego w Funduszu. Będzie to specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ma za zadanie sprawdzić je pod względem celowości leczenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pacjent, który otrzyma pozytywną odpowiedź na swoje skierowanie (wraz z numerem ewidencyjnym, wynikiem oceny medycznej i przewidywanym czasem oczekiwania) może zrealizować je w sanatorium znajdującym się za granicą. Warunkiem jest, aby wybrać państwo Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Później wszystko przebiega w ten sam sposób, co w przypadku kontynuacji leczenia w uzdrowisku w kraju. Jak możemy przeczytać na nfz-warszawa.pl oznacza to, że:
Co istotne, decyzja o wyborze konkretnej miejscowości poza granicami kraju jest niezależną decyzją pacjenta. Oznacza to, że pacjent sam wybiera zagraniczne uzdrowisko.
Jeśli zdecydujesz się na leczenie uzdrowiskowe w ramach dyrektywy transgranicznej, jesteś zobowiązany poinformować o tym pisemnie oddział Funduszu. Ważne, aby zrobić to przed upływem określonego czasu oczekiwania, po którym zostaniesz skierowany do sanatorium w Polsce. Pamiętaj, by w piśmie z informacją o wyborze zagranicznego sanatorium poprosić o oryginał skierowania, który następnie należy jeszcze przetłumaczyć.
Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów, a następnie zgody, możesz wyjechać na leczenie za granicą. Nie zapomnij jednak, że na początku to ty pokrywasz całość kosztów, które po powrocie, na wniosek, zwraca ci NFZ. Zgodnie z przepisami podstawą zwrotu jest średnia ważona kwoty finansowania, która zostaje obliczona dla świadczeń według stanu obowiązującego na 1 stycznia. Co istotne, zanim podejmiesz decyzję, możesz wystąpić do Funduszu o określenie wysokości przewidywanego zwrotu. Po powrocie z leczenia należy złożyć wniosek o zwrot kosztów najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym został wystawiony rachunek. Do niego musisz dołączyć dokumentację dotyczącą uzyskanego leczenia (m.in. harmonogram, zabiegi, jakie były wykonywane itp.).