Zazwyczaj je wyrywasz i wyrzucasz. Ten popularny "chwast" to najlepszy nawóz do ogrodu

Aby wspomóc rozwój rośliny i wzbogacić glebę w składniki odżywcze, często stosujemy nawozy. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy kupować drogich preparatów ze sklepu ogrodniczego. Nawóz możemy przygotować z rośliny, którą mylimy z chwastem i zazwyczaj wyrzucamy.

Mniszek lekarski często mylony jest z mleczem, czyli chwastem. W odróżnieniu od mlecza mniszek ma wiele właściwości zdrowotnych, a nie każdy wie, że przydaje się również w pielęgnacji roślin. Jak przygotować nawóz z mniszka lekarskiego?

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Czym różni się mniszek lekarski od mleczu? Pomiędzy obiema roślinami zachodzą zasadnicze różnice

Mniszek lekarski występuje na terenie całej Europy, Azji i Ameryki Północnej na łąkach, w parkach, przy drogach, a także w naszych ogrodach. Znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie, kuchni, kosmetyce i w ogrodnictwie. Łatwo pomylić go z mleczem, ale pomiędzy obiema roślinami zachodzą istotne różnice i aby je rozróżnić, warto zwrócić uwagę na pędy kwiatostanowe. U mniszka jeden kwiatostan zawsze wyrasta z jednej łodygi, a u mlecza kilka kwiatów może rosnąć na tej samej łodydze. Nawóz z mniszka świetnie sprawdza się w ogrodnictwie. Zawiera kwaśny odczyn i fosfor, przez co sprawdzi się w pielęgnacji większości roślin. Przyspieszy ich wzrost i wspomoże dojrzewania owoców lub kwiatów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak zrobić nawóz z mniszka lekarskiego? Przygotuj bombę odżywczą dla twoich roślin

Do wykonania nawozu z mniszka potrzebujemy dużego pojemnika i wody. 

  1. 1 kg mniszka lekarskiego zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 2 do 3 tygodni.
  2. Co dwa dni mieszamy nawóz.
  3. Kiedy mieszanka będzie miała klarowną konsystencję, a proces fermentacji się zakończy, odcedzamy płyn.
  4. Nawóz rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10 i podlewamy rośliny. Tak przygotowany nawóz nie tylko wspomoże owocowanie i rozwój roślin, ale także wzbogaci glebę w cenne mikroorganizmy.
Więcej o: