Jak uratować uschnięty wrzos? Jeden banalny trik sprawi, że odżyje na nowo

Białe, różowe czy fioletowe wrzosy to bajecznie piękne rośliny, które możemy zasadzić w doniczce, czy w ogrodzie. Zachwycają nie tylko urodą, ale także zapachem i dodają koloru w szare, jesienne dni. Co zrobić, kiedy zaczyna usychać?

Wrzos to niewątpliwie piękna i efektowna roślina, która zdobi wiele balkonów oraz ogrodów. Choć zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia, już teraz warto zadbać, by wkrótce zachwycał. Co zrobić, kiedy widzimy, że jest uschnięty?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Dlaczego wrzos usycha? Najczęściej winę ponosi złe podlewanie

Najczęstszą przyczyną, przez którą wrzosy w doniczce usychają jest złe podlewanie — zbyt rzadkie, bądź za obfite. Roślina bywa w tym zakresie bardzo wymagająca. Należy nawadniać ją bardzo często, nawet codziennie, jednak umiarkowaną ilością wody, tak by gleba była stale wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej wybierz do tego wodę odstaną, bez wapnia. Do tej z kranu warto co jakiś czas dodać nawozu zakwaszającego.

Czy da się uratować uschnięty wrzos? To zależy od jego kondycji

Co zrobić, kiedy mimo wszystko wrzos usycha? W pierwszej kolejności warto ustalić, czy roślina jest jeszcze żywa. Dotknij gałązek oraz liści — suche, kruche i łamliwe będą pierwszą oznaką, że należy wdrożyć dodatkowe działania. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź jeszcze korzeń. Jeśli jest biały, roślina wciąż żyje i możesz ją uratować. W tym celu najpierw zetnij wszystkie uschnięte gałązki na 1/3 wysokości pędów i regularnie podlewaj roślinę niewielką ilością wody. Możesz dodać do niej odrobiny zakwaszającego nawozu. Teraz dokładnie obserwuj. Jeśli pojawią się nowe pędy, wrzos uda się uratować. Pamiętaj jednak, by regularnie go podlewać i nawozić. Jednorazowo możesz zrobić mu także kąpiel nawadniającą — wykop go z ziemi i wstaw do pojemnika z wodą na kilka godzin. Na koniec delikatnie osusz korzenie i przesadź.

Jak dbać o wrzos, by zachwycał? Pamiętaj o tych prostych krokach

Pamiętaj, że w pielęgnacji roślin lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcesz, aby wrzos zachwycał wyglądem oraz zapachem pamiętaj, by dbać o niego przez cały rok. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

  • Nie zapomnij o nawożeniu produktami do roślin lubiących kwaśną glebę.
  • Regularnie przycinaj wrzos. Warto robić to już wiosną, by jesienią zachwycał gęstymi, pięknymi kwiatami.
  • Chroń wrzosy przed bezpośrednim światłem słonecznym. Zamiast tego wybierz im stanowisko półcieniste, ze światłem rozproszonym. 
  • W zimniejszych miesiącach trzymaj go z dala od źródeł ciepła, jak np. kaloryfer.
Więcej o: