W Łodzi konsekrowano kolejną dziewicę. "Choć nosi obrączkę, nie będzie miała męża"

W kościele ojców jezuitów w Łodzi 3 maja odbył się obrzęd konsekracji dziewicy. - Przez ślub czystości, choć nosi obrączkę, nie będzie miała męża, bo będzie całkowicie oddana Panu Bogu - tłumaczył proboszcz jezuickiej parafii o. Jacek Olczyk.

Jak poinformowała na początku tego roku Katolicka Agencja Informacyjna, w Polsce rośnie liczba dziewic konsekrowanych. Obecnie w naszym kraju żyje ich 398.  Dla porównania, w grudniu 2021 r. było ich 362 a w grudniu 2019 r. - 322. Najwięcej dziewic konsekrowanych jest w archidiecezji krakowskiej (57), warszawskiej (36) i gdańskiej (29). Do konsekracji dopuszczane są kobiety, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński, ani nie żyły jawnie w stanie "przeciwnym czystości". 

Zobacz wideo Nicole odeszła z sekty mormonów. Teraz edukuje na TikToku:

"Dziś swój ślub Panu Jezusowi będzie składać Lucyna"

Jak poinformowały katolickie media, między innymi portal Stacja7, w kościele ojców jezuitów w Łodzi odbył się obrzęd konsekracji dziewicy. Przewodniczył mu metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Konsekracja odbyła się po homilii. Kobieta położyła się krzyżem, a następnie została odmówiona modlitwa konsekracyjna.

- Dziś swój ślub Panu Jezusowi będzie składać Lucyna, która zaangażowana jest w diakonię tańca. Każda dziewica przez modlitwę, zwłaszcza jutrznię, nieszpory, modlitwę brewiarzową, jest włączona w wielką liturgię Kościoła. Przez ślub czystości, choć nosi obrączkę, nie będzie miała męża, bo będzie całkowicie oddana Panu Bogu - tłumaczył proboszcz jezuickiej parafii o. Jacek Olczyk. Natomiast abp. Ryś zwrócił się do kandydatki: - Masz być jak Maryja Królowa. Masz być kobietą, która potrafi wtedy, kiedy trzeba uczynić dar z siebie: oto ja Służebnica Pana, niech mi się stanie według Twego słowa!

Z czym wiąże się konsekracja?

Przyjęcie konsekracji oznacza zobowiązania się do zachowania dziewictwa przez całe życie. W Kościele jest to indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. Obrzęd konsekracji przeprowadza ordynariusz danej diecezji. Mogą ją przyjąć kobiety żyjące w stanie świecki oraz mniszki. Pierwszą dziewicą konsekrowaną w Polsce została Zofia Prochownik spod Krakowa. Śluby przyjęła 12 października 1991 roku. Miała wówczas 40 lat. Jak wspominała, przygotowywała się do tego wewnętrznie bardzo długo - już od czasów, gdy studiowała teologię. 

Więcej o: