Gwiazda zespołu Abba została poczęta w wyniku eksperymentu. Jej ojcem był hitlerowski oficer

"Mamma Mia" i "Dancing Queen" zespołu Abba znają niemal wszyscy. Nie każdy jednak wie, że jedna z wokalistek zespołu, Anni-Frid Lyngstad, miała trudne życie. Ucieczka z kraju, przedwczesna śmierć matki i ojciec, którego poznała dopiero jako dorosła kobieta to tylko część problemów, z jakimi musiała się zmierzyć.

Anni-Frid Lyngstad urodziła się w 1945 roku w Ballangen w Norwegii. Jest córką Norweżki Synni Lyngstad i niemieckiego podoficera Wehrmachtu stacjonującego w Norwegii, Alfreda Hasse. Została poczęta w ramach hitlerowskiego eksperymentu, który sprawił, że po zakończeniu wojny musiała uciekać z kraju. Wychowywała ją babcia, gdyż matka zmarła dwa lata po jej urodzeniu. Przez wiele lat sądziła, że ojciec zginął na statku płynącym do Niemiec, ale w 1977 roku okazało się, że Alfred Hasse żyje. 

Zobacz wideo Jakim cudem Szwedzi zostali światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Wokalistka Abby była dzieckiem poczętym w wyniku eksperymentu. Po wojnie uciekła z kraju

Po wojnie w wiosce, w której mieszkała Anni-Frid z babcią i matką, zaczęły się represje, co zmusiło je do ucieczki z kraju. Dziewczynka była efektem eksperymentu przeprowadzonego przez hitlerowski ośrodek Lebensborn, który miał na celu stworzenie "nordyckiej rasy nadludzi". Dzieci poczęte w ośrodku miały zostać objęte opieką, ale po wojnie zostały pozostawione same sobie. Anni-Frid i jej matka były szykanowane przez mieszkańców, więc wspólnie z babcią uciekły do Szwecji. Przyszła wokalistka Abby już jako dziecko wykazywała ogromny talent muzyczny. Jako 10-latka grała na imprezach charytatywnych, a także występowała w zespołach i orkiestrach. Podpisała kontrakt z wytwórnią i próbowała swoich sił w rozgłośniach radiowych, ale nie osiągnęła większych sukcesów. W 1962 wyszła za Ragnara Fredrikssona, z którym ma dwoje dzieci, lecz cztery lata później doszło do rozwodu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Po rozpadzie zespołu zaczęła solową karierę, lecz czekał ją kolejny cios. Pochowała córkę, a niedługo później męża

Dopiero gdy miała 27 lat wspólnie z partnerem Bennym Anderssonem i parą Agnethą Fältskog i Björnem Ulvaeusem, założyła zespół Abba. Wydali kilka albumów i sprzedali miliony płyt na całym świecie. W 1978 roku Anni-Frid i Benny wzięli ślub. Wokalistka po latach dowiedziała się także, że ojciec, którego uważała za zmarłego, żyje. W 1977 roku skontaktowała się z nim na łamach magazynu "Bravo" i spotkali się w Sztokholmie.

 

Po rozpadzie zespołu w 1982 roku i rozwodzie z Benny’m Anni-Frid rozpoczęła solową karierę i wyprowadziła się do Londynu, a dziesięć lat później wzięła ślub z księciem Heinrichem Ruzzo Reussa. Wydawałoby się, że to koniec zawirowań w życiu Anni-Frid, jednak w wieku 30 lat w wypadku samochodowym zginęła jej córka, a niedługo później na skutek choroby zmarł Heinrich. W 2021 roku wyszła najnowsza płyta zespołu Abba, będąca pożegnaniem dla fanów. Dziś wokalistka ma 78 lat i mieszka w zachodniej Szwajcarii.

Więcej o: