Utnij i włóż do wody. Po 4 tygodniach pokrzywka brazylijska zacznie wypuszczać nowe liście

Pokrzywka brazylijska, zwana także koleusem to wyjątkowa roślina. Bylina wyróżnia się nietypowym ubarwieniem liści - od bordowych odcieni, przez pomarańcz, aż po żółć. Kwiat świetnie radzi sobie zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Jak właściwie o niego zadbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koleus z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Nietypową roślinę można uprawiać w ogrodzie, gdzie potrafi rozrosnąć się do naprawdę pokaźnych rozmiarów, ale także i w domu. Jak się okazuje, nie potrzebujesz sadzonek, aby rozpocząć jej uprawę. Rozmnażanie pokrzywki brazylijskiej jest niezwykle proste.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Jak uprawiać koleus? Dzięki tym sposobom odpowiednio zadbasz o roślinę

Uprawa pokrzywki brazylijskiej w ogrodzie nie jest zbyt trudna. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina jednoroczna. Przy temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza koleus zrzuca liście, a następnie zamiera. Pielęgnacja byliny w domu wygląda więc nieco inaczej. Przy zachowaniu odpowiednich środków kwiat przetrwa zimę i ponownie rozkwitnie wiosną. W tym celu ustaw go w na parapecie w pomieszczeniu, którego temperatura nie przekracza 16°C. O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji?

Przede wszystkim, koleus najlepiej rozwija się w dobrze przepuszczalnej ziemi. Należy zadbać, aby podłoże, w którym zasadzona jest roślina, było stale lekko wilgotne. Uważaj jednak, żeby nie przelać pokrzywki - nadmiar wody może jej bardzo zaszkodzić. Zdecydowanie lepiej jest przesuszyć koleusa, niż go przelać. Co więcej, bylinie należy zapewnić dobry dostęp do światła. Wystawiając ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, należy jednak pamiętać o częstym i regularnym podlewaniu miękką wodą.

Koleus - sadzonki uzyskasz z łodyg rośliny. Rozmnażanie pokrzywki brazylijskiej jest banalnie proste

Jeśli myślisz, że uprawę koleusa należy zacząć od zakupu sadzonki, mocno się mylisz. Wystarczy, że którykolwiek z twoich znajomych hoduję tę roślinę. Zaledwie kilka łodyg wystarczy, aby roślina bujnie zakwitła. Udowodnił to jeden z użytkowników TikToka. W swoim filmiku pokazał, jak w banalny sposób rozmnożyć roślinę.

Ucinając łodygę pokrzywki brazylijskiej, można w prosty sposób rozmnożyć koleusa. Od razu po jej odcięciu, wsadź pęd do wody. Lepszy efekt uzyskasz, jeśli skorzystasz z kilku łodyżek. Po mniej więcej czterech tygodniach zauważysz, że roślina wypuszcza korzenie. W tym momencie przełóż młode szczepki do doniczki napełnionej organicznym podłożem, np. substratem torfowym. Po kilku dniach bylina przyjmie się w glebie i zacznie bujnie rosnąć. 

Więcej o: