Trawnik w ogrodzie odchodzi w zapomnienie. Maja Popielarska podpowiada, jak oszczędzić czas i wodę

Większość posiadaczek ogrodu marzy o soczyście zielonym i pięknym trawniku, jednak utrzymanie go w nienagannym stanie wymaga wiele pracy, a także ogromnych ilości wody. Dziennikarka Maja Popielarska w rozmowie z "Wirtualną Polską" podpowiedziała ekologiczną alternatywę dla trawnika w ogrodzie.

Zadbany trawnik jest wizytówką domu, ale nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby go pielęgnować. Okazuje się, że zamiast równo przyciętego trawnika, możemy dać roślinom więcej wolności. Maja Popielarska w rozmowie z "Wirtualną Polską" powiedziała, jak oszczędzić czas i wodę oraz dlaczego nie warto inwestować w utrzymanie trawnika w ogrodzie.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Utrzymywanie trawnika nie jest ekologiczne. "Czy gra jest warta świeczki?"

Maja Popielaska jest autorką programu "Maja w ogrodzie". Dziennikarka ogrodnicza przekonuje, że trawnik wcale nie jest niezbędnym elementem każdego ogrodu. Utrzymanie go w nienagannej kondycji wymaga wiele czasu i pracy. Kiepsko znosi upały i wysokie temperatury, więc należy go regularnie podlewać, co w dzisiejszych czasach nie jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. — Wbrew pozorom pielęgnacja trawnika jest czasochłonna i kosztowna. Wymaga regularnej pracy, w tym wertykulacji, przycinania, nawożenia i podlewania. Grozi nam poważny deficyt wody. Trzeba się więc zastanowić, czy gra jest warta świeczki — powiedziała w rozmowie z portalem "Wirtualna Polska" Maja Popielarska. Dodatkowo z trawnika należy usuwać chwasty i inne niechciane rośliny, co wymaga wiele energii i pracy. Ekologiczną alternatywą dla trawników może być murawa, czyli zbiorowisko traw, gdzie rosną także rośliny popularnie nazywane chwastami. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Maja Popielarska przekonuje, aby nie usuwać z ogrodu chwastów i mchu. "Ma on wielkie znaczenie podczas gromadzenia wody w glebie"

Murawa to nie tylko trawa, ale także inne zielone elementy, które podczas pielęgnacji trawnika najczęściej wyrywamy. Jest odporniejsza na wysokie temperatury i nie wymaga aż tyle zabiegów. Dziennikarka przekonywała, że chwasty występują w naturze naturalnie, a w ogrodach mogą być równie atrakcyjne, jak trawnik. Podkreśliła również, że nie powinnyśmy usuwać mchu z ogrodu, gdyż ma on wielkie znaczenie podczas gromadzenia wody w glebie. — Mech pojawia się tam, gdzie jest zbita ziemia i za mało światła. Jego obecność jest dla właściciela ogrodu sygnałem, że trawnik nie powinien rosnąć w tym konkretnym miejscu. Poza tym stanowi świetny rezerwuar wody. Usuwanie go chemią zaburza tylko ekosystem — wytłumaczyła.

Więcej o: