Ile można dorobić do renty? Obowiązują nowe limity. ZUS może nawet zawiesić świadczenie

Seniorzy, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, ale pobierają rentę i dorabiają do niej, muszą uważać na limity przychodów. Ich przekroczenie może skutkować pomniejszeniem bądź zawieszeniem świadczenia. Ile wynoszą?

Od 1 marca obowiązują nowe, wyższe limity kwot, jakie można dorobić do emerytury oraz renty. Oznacza to, że seniorzy mogą zarobić więcej bez ryzyka zmniejszenia bądź zawieszenia świadczenia. O czym warto wiedzieć?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Ile można dorobić do renty? Od 1 marca obowiązują nowe limity

Seniorzy, którzy pobierają rentę, ale nie uzyskali powszechnego wieku emerytalnego, mogą bezpiecznie dorobić 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1 marca jest to 4713,50 zł brutto. Oznacza to, że jeśli wykażą przychód mniejszy bądź równy tej kwocie, ich świadczenie nie zostanie pomniejszone ani zawieszone. W przypadku, kiedy dorobią więcej niż 4713,50 zł brutto, ale mniej niż 8753,60 zł (czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ich renta zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Warto jednak wiedzieć, że nie może być ona wyższa niż tzw. kwota maksymalnego zmniejszenia. Jak podaje prawo.pl, te z kolei wynoszą:

  • 794,35 zł w przypadku emerytury i rent przyznanych z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł w przypadku rent rodzinnych, w których uprawniona jest jedna osoba.

Zarobki wyższe niż 8754,60 zł skutkują zawieszeniem wypłacania świadczenia. Warto pamiętać, że od stycznia 2022 roku powyższe zasady dotyczą także renty socjalnej (wcześniej przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oznaczał zawieszenie renty). Limity zmieniają się co trzy miesiące, co oznacza, że kolejne poznamy już w czerwcu.

Ci seniorzy nie muszą obawiać się limitów. ZUS nie zawiesi im świadczeń

Kto nie musi obawiać się ograniczeń w dorabianiu w przypadku wcześniej pobieranej renty? Przede wszystkim seniorzy, którzy pobierają rentę rodzinną gdy ta jest kwotowo korzystniejsza od emerytury, która przysługuje im po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oprócz tego bez ograniczeń mogą dorabiać także seniorzy pobierający rentę jako inwalidzi wojenni oraz inwalidzi wojskowi, gdy ich niezdolność do pracy dotyczy służby wojskowej. Warto wiedzieć, że odnosi się to również do osób, które pobierają rentę rodzinną przysługującą z tego tytułu.

Dorabiasz do wcześniejszej renty? Nie zapomnij poinformować o tym ZUS-u

Należy pamiętać, że jeśli nie osiągnąłeś powszechnego wieku emerytalnego, pobierasz rentę i dorabiasz, musisz powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przychodach, które osiągnąłeś w danym roku oraz o systemie rozliczeniowym, który wybrałeś. Może być on miesięczny bądź roczny. W przypadku braku poinformowania zakładu seniorzy będą zmuszeni do zwrócenia nienależnie pobieranego świadczenia.

Więcej o: