Ściśnij listki haworsji, a możesz uratować roślinę. To niezawodny trik ogrodników

Haworsja to jeden z najpopularniejszych sukulentów, jakie spotykamy w domowych uprawach. Roślina zachwyca swoimi nietypowymi kształtami i ubarwieniem. Jak o nią zadbać? Pielęgnacja kwiatów nie jest wcale skomplikowana, a dzięki kilku trikom zapewnisz im zdrowy rozwój.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Haworsje to idealna opcja dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w uprawie roślin. Sukulent nie jest wymagający i wybacza zapominalstwo. Wystarczy zapewnić mu dostęp do światła i raz na jakiś czas podlewać, aby powoli rósł. Jeśli jednak chcesz zapewnić kwiatom najlepsze warunki, skorzystaj z kilku prostych trików.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Haworsja - uprawa. O czym musisz pamiętać przy pielęgnacji sukulenta?

Haworsje wymagają dobrego dostępu do światła. Nie oznacza to jednak, że można wystawić je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zbyt intensywne nasłonecznienie rośliny może mieć negatywny wpływ na jej liście, przez co mogą zmienić swoją barwę. Z tego powodu najlepszym miejscem na uprawę tych sukulentów jest parapet okna wychodzącego na wschód. Rośliny dobrze rozwijają się w wyższych temperaturach (22-26°C).

Zimą rośliny wchodzą w stan spoczynku. Z tego powodu, w tym okresie nie należy ich nawozić, a podlewanie ograniczyć do minimum. Wiosną natomiast, warto przesadzić sukulent do nowej doniczki. Haworsja najlepiej rozwija się w lekkim podłożu lub ziemi dla kaktusów. Po zasadzeniu warto także zastosować domowe nawozy, aby roślina szybciej przyjęła się w nowym gruncie. Możesz do tego użyć fusów po kawie, skorupek jaj, czy wody po gotowaniu warzyw. Wszystkie te składniki są bogate w składniki mineralne, które wspomogą rozwój haworsji.

Kiedy podlewać haworsje? Aby to sprawdzić, dotknij liści sukulenta

Haworsje nie wymagają zbyt częstego podlewania. Warto jednak wiedzieć, w którym momencie najlepiej jest to robić. Zwykle zaleca się sprawdzać ziemię pod sukulentem. Jeśli jest całkowicie sucha, warto nawilżyć ją wodą. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób. Dzięki niemu dowiesz się, czy roślina naprawdę potrzebuje nawodnienia.

Aby to sprawdzić, wystarczy delikatnie złapać za listki haworsji. Jeśli będą łatwo uginać się pod naciskiem palców, koniecznie podlej roślinę. Twarde i jędrne rozety oznaczają natomiast, że sukulent ma wystarczająco dużo wody i nie potrzebuje dodatkowego nawadniania.

Więcej o: