Jak na przetłuszczanie się włosów wpływa częste mycie? Trycholożka tłumaczy. "Wreszcie ktoś to mówi"

Wiele osób wierzy, że częste mycie skóry głowy przyczynia się do szybszego przetłuszczania się włosów. Zdanie w tej kwestii wyraziła trycholożka Olga Poniatowska, która dzieli się na TikToku wiedzą dotyczącą włosów. Przedstawione przez nią informacje mogą zdziwić.

Świadoma pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, jeśli chcemy, by były piękne, lśniące i zdrowe. Już od dawna słychać pogłoski o tym, że częste mycie skóry głowy przyspiesza wytwarzanie łoju, a co za tym idzie, przetłuszczanie się pasm. Trycholożka publikująca na TikToku nagrania pod nickiem @towietrycholog postanowiła zweryfikować tę informację. Wyjaśniła, że kiedyś rzeczywiście tak było, jednak dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak Cleo dba o doczepiane włosy?

Kiedyś pasma szybciej się przetłuszczały? "Im częściej włosy były myte, tym gorzej wyglądały"

Olga Poniatowska na profilu na TikToku opisuje siebie jako trychologa i kosmetologa. Kobieta na bieżąco dzieli się z obserwatorami wiedzą dotyczącą włosów i ich pielęgnacji. Na platformie obserwuje ją już ponad 116 tys. użytkowników. W jednym z filmików Poniatowska odpowiedziała na pytanie, czy częste mycie włosów przyspiesza ich przetłuszczanie.

Trycholożka już na samym początku nagrania wyjaśniła, że kiedyś była to prawda, ale dziś jest to już mit. Teoria pochodzi z początków XX w., gdy na rynku próżno było szukać specjalistycznych szamponów do włosów. Niegdyś pasma myto roztworami amoniaku, sody i szarym mydłem o zasadowym pH, co pomagało pozbyć się brudu, jednak pozostawiało efekt szorstkości. - Im częściej włosy były myte, tym gorzej wyglądały — powiedziała. - Dodatkowo wszystkie środki o zasadowym pH wobec skóry sprzyjają jej podrażnieniom. Dotyczy to mydeł, rozjaśniaczy i trwałych farb do włosów — wyjaśniła. Podrażnianie skóry głowy takimi produktami sprawiało, że gruczoły łojowe pracowały intensywniej, przez co pasma rzeczywiście szybciej się przetłuszczały. Do lat 70-80. XX w. w szamponach zawarte było mydło, które przyspieszało przetłuszczanie, ale dziś preparaty są dużo łagodniejsze, dlatego nie przyspieszają przetłuszczania.

Pod nagraniem internauci zostawili wiele komentarzy. Wyrazili swoje stanowisko

Pod nagraniem tiktokerki pojawiło się już około 800 komentarzy zaciekawionych internautów. Wielu podziękowało kobiecie za wyjaśnienie i podzieliło się własnymi opiniami oraz doświadczeniami. Niektórzy jednak nie zgodzili się z przedstawionym przez nią stanowiskiem.

Wreszcie ktoś to mówi. Mam dość tego, że mówią mi, że włosy mi się przetłuszczają, bo myję je codziennie.
Przecież widzę po swoich włosach... Jak myję co 4 dzień, to na 3 dzień zaczynają być tłuste, jak myłam przez jakiś czas co 2 dni, to dzień po myciu nie mogłam na nie patrzeć i już wieczorem walczyłam z chęcią umycia włosów.
Wreszcie ktoś mądrze to powiedział.
Więcej o: