Wymieszaj z wodą i namocz truskawki przez 5 minut. Oczyścisz owoce z brudu i robaków

Chyba każdy wie, jak ważne jest wymycie owoców przed ich zjedzeniem. Czyszcząc truskawki, borówki, czy jabłka, nie tylko pozbywamy się brudu, ale także resztek nawozów użytych podczas ich uprawy. Jak się okazuje, istnieje na to błyskawiczny sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu z nas pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy, ile brudu bądź robaków może znajdować się w truskawkach i innych owocach. Jak upewnić się, że razem ze zdrową przekąską nie zjemy żadnej z tych rzeczy? Wystarczy skorzystać z prostego triku, który zajmie ci jedynie 5 minut.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Dodaj do wody i zamocz w niej owoce. Poznaj sprawdzony trik na czyste owoce

Tiktokerka prowadząca profil o nicku healthygirlkitchen zaprezentowała ciekawy trik na mycie truskawek i borówek. Kobieta używa przy tym nie tylko wody, ale i dwóch innych składników. Są nimi ocet i soda oczyszczona. Oba produkty mają za zadanie pozbyć się bakterii, brudu i owadów, mogących znajdować się wewnątrz owoców. Po przesypaniu roślin do sitka należy włożyć ją do miski, a następnie zalać je ośmioma szklankami wody. Do płynu należy dolać szklankę octu oraz łyżeczkę sody. 

Po 5 minutach należy wyciągnąć sitko i wysuszyć owoce za pomocą ręcznika papierowego. W misce z wodą zobaczysz, ile brudu znajdowało się na powierzchni truskawek. Kolejnym krokiem jest przełożenie przysmaków do plastikowego pojemnika z wieczkiem. 

Zwykle używasz go do mycia naczyń. Tym razem wyczyść owoce

Doktorka nauk farmakologicznych Maria Kasprzak zdradziła inny sposób na wyczyszczenie owoców i warzyw. Kluczem do zdezynfekowania jedzenia jest płyn do mycia naczyń. Środek sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku jabłek i cytrusów. Produkt nie wpłynie na smak owoców ani na nasze zdrowie. 

Myje się nim naczynia, które mają potem kontakt z żywnością, więc jeśli dokładnie opłucze się myte owoce, nie powinien nam zaszkodzić - podkreślała specjalistka

Co więcej, doktorka wspierała się badaniami z 2013 roku. Według naukowców detergenty takie jak płyn do mycia naczyń są w stanie usunąć resztki niektórych pestycydów z powierzchni warzyw, takich jak np. pomidory.

Więcej o: