Oprysk z sody oczyszczonej na róże, truskawki i ogórki. Niezawodny trik na mączniaka. Jak go zrobić?

Szkodniki i choroby grzybicze mogą w mgnieniu oka zepsuć uprawy w naszym ogrodzie. Jak temu zapobiec? Istnieje skuteczny sposób, dzięki któremu uratujesz rośliny. Skorzystaj z oprysku z sody oczyszczonej, a efekt na pewno cię zaskoczy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami grzybiczymi jest domowy oprysk z sody oczyszczonej. Jego przygotowanie i użycie jest banalnie proste. Użyj go w ogrodzie, a nie pożałujesz.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Dlaczego oprysk z sody oczyszczonej jest tak skuteczny? Są równie skuteczne co środki chemiczne

Choć domowe opryski nie działają tak szybko, co środki chemiczne, często są równie skuteczne. Nie są jednak tak inwazyjne, jak markowe produkt. Dzięki temu można używać ich w miarę regularnie, nie narażając zdrowia roślin. Mieszanki przygotowane na bazie sody oczyszczonej sprawdzają nie tylko w walce z chorobami, ale także poradzą sobie ze szkodnikami. 

Soda jest lekko żrącą substancją, a ponadto zmienia odczyn kwasowy ziemi. Z tego powodu świetnie sprawdzi się również do walki z chwastami rosnącymi pomiędzy grządkami. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się niechcianego zielska jest usunięcie go ręcznie i opryskanie ziemi, w której wykiełkował domowym preparatem. Uważaj jednak, aby nie nałożyć środka na glebę, w której zasadzone są twoje uprawy - to może zaszkodzić ich zdrowiu. Oprysk najlepiej stosować na rośliny, które zwykle atakują choroby grzybicze, takie jak mączniak. Preparat warto zastosować więc m.in. na ogórkach, pomidorach, truskawkach, czy pietruszce. Środek sprawdzi się także w przypadku kwiatów takich jak begonie i róże.

Oprysk z sody oczyszczonej. Jak go przygotować i stosować?

Przygotowanie domowego oprysku z sody oczyszczonej jest banalnie proste. Należy połączyć ze sobą 2 litry wody oraz łyżeczkę proszku. Aby wzmocnić działanie środka i jednocześnie zapewnić mu lepszą przyczepność, do mieszaniny można dodać także kilka mililitrów szarego mydła w płynie. Detergentu warto użyć zwłaszcza w walce przeciwko szkodnikom. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem.

Spryskuj rośliny parę razy w przeciągu 3-4 dni. Na liściach powinien pojawić się biały osad, który z biegiem czasu będzie stopniowo ciemnieć. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością środka. Choć w porównaniu do chemikaliów, specyfik z sody oczyszczonej nie jest aż tak inwazyjny, to zbyt intensywne opryski mogą zaszkodzić uprawom. 

Więcej o: