Koronacja króla Karola III, czyli inaczej operacja o kryptonimie „Operation Golden Orb" została szczegółowo zaplanowana już dawno. Po śmierci królowej Elżbiety, najdłużej panującej monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa, na tronie zasiadł jej syn, Karol. Od tego czasu członkowie rodziny królewskiej dostali nowe tytuły książęce, ale to nie koniec zmian.
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzisiejsza ceremonia wiąże się z wieloma zasadami, obowiązkami i procedurami. Odbędzie się ona oczywiście w Londynie, a dokładnie w opactwie Westminister. Wszelkie uroczystości organizowane są tam od przeszło 900 lat, więc i tym razem nie mogło być inaczej. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 11.00 czasu lokalnego. Zgodnie z jedną z tradycji Karol zostanie koronowany przez arcybiskupa Canterbury i będzie musiał złożyć „przysięgę koronacyjną". Król Karol wprowadził wiele zmian, w porównaniu do poprzedniej koronacji. Jedną z nich jest to, że uroczystość ma trwać krócej i nie być tak kosztowna, jak pierwotnie zakładano. Ma również być bardziej otwarta na przedstawicieli różnych grup społecznych i wyznań.
Na koronację królowej Elżbiety zostało zaproszonych około 8 tysięcy gości, tym razem ma ich być maksymalnie 2 tysiące. W wydarzeniu oczywiście wezmą udział najważniejsi członkowie rodziny królewskiej, przedstawiciele Izby Parlamentu, a także wybrani obywatele Wspólnoty Narodów. Zaproszono również polityków i przedstawicieli z innych państw, m.in. z Polski. Oprócz koronacji Karola, odbędzie się również koronowanie Camilli Parker Bowles. Będzie to wyglądało bardzo podobnie, jak u Karola, jednak zajmie mniej czasu. Tuż po ceremonii koronacji królewska para przejedzie złotą karocą do Buckingham Palace. Ten specjalny pojazd, którym będą się poruszać został skonstruowany w 1760 roku i nie był używany od 2002. Gdy dotrą na miejsce, zgodnie z tradycją pozdrowią obywateli oraz obywatelki na balkonie. Tu także nastąpi istotna zmiana. Król Karol zapragnął "odchudzić" słynny balkon i tym razem mają się przy nich pojawić jedynie książę William i księżna Kate oraz ich dzieci - książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis.
To wielkie wydarzenie będą śledzić nie tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ludzie z całego świata chcą mieć możliwość oglądania tej wyjątkowej chwili. Dlatego prawdopodobnie będzie transmitowane na całym świecie, w tym w Polsce. Będzie można je śledzić m.in. na kanałach TVP1, Polsat News i TVN24, a także online, na serwisie TVN24 GO.
Źródło: glamour.pl