Nie mogą jeść ryżu, ziemniaków i grać w Monopoly. Jakie inne dziwne zasady panują w rodzinie królewskiej?

Wielu ludzi często zastanawia się, jak to jest być członkiem rodziny królewskiej. Otóż, jak się okazuje wcale nie tak prosto. Nie wystarczy odpowiedni strój, nienaganne maniery i ładny uśmiech. Królewski protokół obejmuje szereg zasad i należy je znać i przestrzegać w każdej sytuacji bez wyjątku.
Zobacz wideo Jak to jest być Kate i Williamem? Wcale nie tak prosto, jak może się wydawać

Każdy członek rodziny królewskiej od najmłodszych lat uczony jest zasad i odpowiednich zachowań, zarówno w codziennych sytuacjach, jak i tych obowiązujących podczas ważnych uroczystości i spotkań. Niektóre nakazy i zakazy związane są z etykietą królewską, inne dotyczą wieloletniej tradycji. Każdy, kto śledzi losy rodziny królewskiej, wie że wszystko co najważniejsze zapisane jest w królewskim protokole. Poniżej prezentujemy wszystkie te, które obowiązywały za czasów panowania królowej Elżbiety II. Prawdopodobnie większość z nich pozostanie nadal niezmieniona. 

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najdziwniejsze zasady, jakich musi przestrzegać brytyjska rodzina królewska

 1. Gdy królowa stoi, pozostali członkowie rodziny również. Siadają wtedy, gdy zrobi to królowa.

 2. Posiłek kończy się w momencie, gdy królowa przestaje jeść. Nikt nie może kontynuować jedzenia.

 3. Na powitanie królowej każdy mężczyzna musi się ukłonić, a kobieta dygnąć.

 4. Każdy z królewskich potomków musi uzyskać zgodę panującego monarchy lub monarchini na zaręczyny. Reguluje to ustawa o królewskich małżeństwach z roku 1772.

 5. To do królowej należy ostatnie słowo dotyczące wyglądu panny młodej na jej własnym ślubie. Królowa również wybiera dla niej diadem, jaki tego dnia będzie musiała założyć.

 6. W ślubnym bukiecie obowiązkowo musi pojawić się mirt.

 7. Dwóch następców tronu nie może wspólnie podróżować. Obecnie książę William nie może podróżować wspólnie z królem Karolem. Gdy George skończy 12 lat, nie będzie mógł podróżować tym samym samolotem, co jego ojciec.

 8. Każdy podróżujący członek rodziny królewskiej na swój wyjazd musi spakować całkowicie czarny strój. To na wypadek nagłej śmierci jednego z członków rodziny królewskiej.

 9. Rodzina królewska musi pozostać apolityczna. Królowa pełni jedynie funkcję reprezentacyjną. Członkom rodziny nie wolno wyrażać swoich poglądów, kandydować w wyborach, ani ubiegać się o stanowiska związane z polityką.

 10. W trakcie trwania obiadu obowiązuje odpowiednia kolejność dotycząca interakcji z królową. Podczas pierwszego dania królowa rozmawia z osobą siedzącą po jej prawej stronie. Gdy na stole pojawia się drugie danie, królowa zaczyna zwracać się do osoby znajdującej się po stronie lewej.

 11. Podczas pierwszego spotkania z królową należy zwracać się do niej "Your Majesty". Następnie obowiązuje zwrot "Madam".

 12. Rodzina królewska nie może jeść skorupiaków ze względu na większe ryzyko zatrucia pokarmowego, niż w przypadku innych produktów. Muszą również zrezygnować z czosnku, ziemniaków, ryżu i makaronu.
 
 
 
 1. Królowa zawsze powinna nosić rękawiczki.

 2. Podczas oficjalnych wyjść kobiety muszą nosić kapelusze, fascynatory lub toczki. Po godzinie 6 po południu noszą tiarę lub diadem.

 3. Tiary i diademy mogą nosić wyłącznie mężatki, jednak od tej zasady kilkukrotnie już odstępowano.

 4. Król Edward III ustanowił w 1137 roku zakaz noszenia futer, jednak tej zasady nie przestrzegała ani królowa Elżbieta, ani księżna Kate.

 5. Rodzina królewska jest zobowiązana przyjmować wszelkie prezenty. Odmowa wiązałaby się z brakiem taktu i niewdzięcznością.

 6. Gdy członkini rodziny królewskiej pojawia się w miejscy publicznym w płaszczu, musi w nim pozostać już do końca. 

 7. Nikomu nie wolno odwrócić się plecami do królowej.

 8. Zakazane są przezwiska i skracanie imion.

 9. Pijąc herbatę, filiżankę należy trzymać w odpowiedni sposób.

 10. Kobiety są zobowiązane zawsze mieć przy sobie torebkę, nawet gdyby ta była pusta. Traktowana jest ona, jako nieodłączny element stroju.

 11. Królowa Elżbieta, jako jedyna osoba w całym Zjednoczonym Królestwie miała pozwolenie na poruszanie się autem bez posiadania prawa jazdy. Mogła również podróżować bez posiadania paszportu.

 12. Zakaz, jaki wprowadziła sama królowa Elżbieta dotyczył gry w Monopoly. Jej zdaniem gra była "zbyt złośliwa", a członkowie rodziny królewskiej zawsze muszą zachowywać się nienagannie.

 13. Zakaz publicznego okazywania sobie uczuć. Jedyne zdjęcia, na których członkowie rodziny królewskiej mogą bez skrępowania okazywać sobie uczucia, to ślubne. Tę zasadę notorycznie łamali Maghan i Harry.

Która z zasad wydaje się najbardziej szokująca i dziwna?

Więcej o: