Ile dać na komunię 2023? 1000 zł w przypadku 4-osobowej rodziny. Kryterium talerzyka dalej obowiązuje

Ile dać na komunię 2023? To pytanie budzi wiele kontrowersji, ale prędzej, czy później każdy będzie musiał podjąć jakąś decyzję. Chłodna analiza, składka, a może całkiem alternatywne rozwiązanie?

Komunia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, ale też ogromna presja zarówno dla rodziców jak i zaproszonych gości. Jak zorganizować udane przyjęcie i ile włożyć do przysłowiowej koperty, a może najlepszym rozwiązaniem okaże się wspólna zrzutka? Sprawdź, co na temat aktualnych stawek mówi Internet i co można podarować zamiast pieniędzy. 

Zobacz wideo Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]

Ile należy dać na komunię - kryterium talerzyka 

Komunie coraz częściej przypominają małe wesela, ceny za przysłowiowy talerzyk i w jednym i w drugim przypadku są podobne. Ile należy dać na komunię, tak aby nasza obecność po prostu się zwróciła? Ceny w 2023 roku poszybowały w górę, aktualnie wahają się w granicach od 150 do 350 zł. Podążając tym tropem w przypadku czteroosobowej rodziny, koszt udziału w przyjęciu komunijnym wyniesie średnio 1000 zł.

Ile powinno się dać na komunię - stawki dla rodziców chrzestnych

Zgodnie ze zwyczajem koperta od ojca i matki chrzestnej jest odrobinę grubsza. Ile powinno się dać na komunię chrześniaka? Ostateczna wszystko zależy od stopnia zamożności, ale kwota od chrzestnych może wahać się na przykład od 500 do 1500 zł z odchyleniem w każdą stronę. Często praktykowany jest też wspólny prezent, który pozwala zrealizować konkretne marzenie dziecka. Taka zgodność umysłów to dużą oszczędność czasu dla jednej i drugiej strony.  A skoro jesteśmy przy marzeniach, to dobrym rozwiązaniem jest też gra w otwarte karty. 

Pierwsza komunia ( zdjęcie ilustracyjne )Pierwsza komunia ( zdjęcie ilustracyjne ) Fot. M9K / Shutterstock

Ile na komunię - lista prezentów 

Listy prezentów zdecydowanie nie należą do polskich zwyczajów, ale pytania o wymarzony podarunek i tak się pojawią. Warto odpowiednio wcześniej ustalić kilka przykładowych pomysłów, które będą stanowiły najlepszą odpowiedź. To o czym należy pamiętać to różne półki cenowe, nie wszystkich stać na zakup drogiego sprzętu elektronicznego, ale na przykład piłkę czy prosty aparat polaroid można kupić już za około 100-200 zł. 

Ile dać na komunię 2023 - czego nie należy robić? 

Przy większych imprezach zdarzają się puste koperty, każdy, kto nie może pozwolić sobie na udział w uroczystości, zawsze może odmówić lub wysłać tylko reprezentację w postaci jednej lub dwóch osób. To rozwiązanie nie nadwyręży budżetu gospodarzy, a zaproszonym pozwoli na zakup ciekawego prezentu bez wyrzutów sumienia. Pieniądze to nie wszystko, pamiątkowe bibeloty lub delikatna biżuteria po latach przywołają miłe wspomnienia. Złoty pierścionek można kupić już za 200 zł, a pamiątkowy album lub model do złożenia w bardzo podobnej kwocie. Koniec końców chodzi o mile spędzony czas w gronie najbliższych bez niepotrzebnej presji i wzajemnych pretensji.  

Zobacz też: Fryzury komunijne dla mamy. Te uczesania sprawią, że poczujesz się kobieco i elegancko

Więcej o: