Jak usunąć gniazdo os z ogrodu? Spryskuj je przez 10 sekund tym produktem

Wiosna to czas, kiedy osy szukają miejsca do uwicia gniazda. Zdarza się, że osiedlają się w naszym ogrodzie lub w okolicy domu. Co należy zrobić, kiedy tak się stanie? Czy gniazdo os możemy usunąć samodzielnie?

Osy to owady, które bywają niebezpieczne. Ich ugryzienie jest bolesne, a dla osób uczulonych może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli zasiedlą się w naszym ogrodzie lub przy domu, powinniśmy jak najszybciej usunąć ich gniazdo. Podpowiadamy, jak to zrobić w bezpieczny sposób.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Czy można zapobiec osiedlaniu się os w ogrodzie? Posadź te rośliny, a skutecznie je odstraszą

Choć z pozoru osy nie są agresywne, zdarza się, że rozdrażnione potrafią nas użądlić. Ugryzienie osy wiąże się z zaczerwienieniem, opuchlizną i bólem, a jeśli jesteśmy uczuleni na ich jad, może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Aby odstraszyć i zniechęcić osy to zakładania gniazd na naszym terenie, warto posadzić rośliny odstraszające jak tymianek, mięta, majeranek, lawenda czy melisa cytrynowa. Aromat tych roślin działa na nie drażniąco i w ich pobliżu z pewnością nie będą chciały osiedlić się na stałe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czy można usunąć gniazdo os samodzielnie? Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wezwij strażaków

Co zrobić, kiedy osy uwiły gniazdo w pobliżu naszego domu lub w ogrodzie? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatów działających na odległość. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem zadania założyć kilka warstw odzieży ochronnej i osłonić twarz, a także dłonie. Najlepiej działać wieczorem lub nocą, gdy osy śpią. Nie powinniśmy również podejmować się usuwania gniazda w upał, bo wyższa temperatura sprawia, że osy są drażliwe i mogą zachowywać się agresywnie. Gaśnica na osy działa na odległości od 4 do 7 metrów. Wystarczy psikać preparat przez około 10 sekund, a potem szybko się oddalić. Po 24 godzinach sprawdźmy, czy w pobliżu gniazda nie ma owadów i usuńmy je, umieszczając w szczelnym worku. Pamiętajmy jednak, że samodzielne usuwanie gniazda wiąże się z dużym ryzykiem i najbezpieczniejszym sposobem jest wezwanie straży pożarnej, która w profesjonalny i bezpieczny sposób pozbędzie się gniazda os z naszej posesji. 

Więcej o: