Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Większość ogrodników pilnuje jednej daty. Sadzonki lepiej się przyjmą

Kiedy sadzić pomidory do gruntu, by wyrosły soczyste i zdrowe? Termin ma ogromne znaczenie, gdyż zbyt wczesne przesadzenie może skutkować słabymi plonami. Doświadczeni ogrodnicy wybierają najczęściej konkretny dzień. O który chodzi?

Pomidory są stosunkowo proste w uprawie, a smakowite plony sprawiają, że wiele osób się na nie decyduje. By pięknie wyrosły, ważny jest termin przesadzenia ich do gruntu. Który dzień najczęściej wybierają doświadczeni ogrodnicy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Zanim to zrobisz, zahartuj je

Wielu ogrodników wierzy, że nie powinno się tego robić wcześniej niż przed "zimnymi ogrodnikami" (12-14 maja) i "zimną Zośką", która przypada w dniu imienin Zofii. Mowa o 15 maja, po którym, według wierzeń, kończą się przymrozki. Inni z kolei, aby mieć pewność, że temperatura ich nie zaskoczy, czekają nawet do 25 maja. Niemniej jednak najlepiej na bieżąco śledzić prognozę pogody i wybrać termin w maju, kiedy ryzyko ponownego wystąpienia ujemnej temperatury jest minimalne. Oprócz tego, zanim przesadzisz pomidory, możesz jeszcze zahartować rozsady. Stopniowo przyzwyczajaj je do temperatury, która panuje na zewnątrz, dzięki czemu będą bardziej odporne na zimno i łatwiej się przyjmą.

Kiedy sadzić pomidory w tunelu? Termin może być różny

Jeśli natomiast posiadasz tunel, pomidory możesz sadzić w nim już wcześniej, zazwyczaj pod koniec kwietnia, czy na początku maja. Najważniejsza w tym wypadku jest nie temperatura, a stan rozsady. Zrób to, gdy ma już dobrze rozbudowany system korzeniowy oraz ok. 6 liści właściwych.

Domowy nawóz do pomidorów. Do jego wykorzystania potrzebujesz resztek

Jeśli zależy ci na tym, aby pomidory pięknie rosły, nie zapomnij o ich nawożeniu. Zamiast kupować gotowe specyfiki, skuteczny i niedrogi nawóz możesz wykonać sama, np. ze skórek po bananach, które wykorzystasz na dwa sposoby.

  • Jako nawóz płynny. Dokładnie umyj skórki, a następnie pokrój i odstaw, aż całkowicie wyschną. Teraz rozkrusz je i wsyp do wody. Całość ponownie odstaw, tym razem na tydzień. Po tym czasie nawóz będzie gotowy, możesz pryskać nimi pomidory.
  • Bezpośrednio do gleby. Skórki po bananach pokrój na mniejsze części i po prostu zakop wokół pomidorów. Będą systematycznie dostarczać im niezbędnych składników odżywczych.

Jak zrobić nawóz z drożdży do pomidorów? To banalnie proste

Kolejnym niezawodnym nawozem, który wykonasz sama, jest ten z drożdży, który nie tylko wzmocni pomidory i przyspieszy ich wzrost, ale także będzie chronić przed chorobami grzybowymi. Ok. 100 g surowych drożdży (1 kostkę), rozpuść w 10 litrach ciepłej wody, dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka godzin. Użyj do podlania roślin tego samego dnia.

Więcej o: