Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pielęgnacja sansewiery jest prostsza, niż może się to wydawać. Roślina dobrze znosi przesuszenie i nie wymaga zbyt częstego nawożenia. Jeśli jednak naprawdę chcesz zadbać o zdrowy rozwój sukulenta, koniecznie wypróbuj ten sprawdzony trik. Skorzystaj z niego, a kwiat bujnie wyrośnie.
Choć sansewieria potrafi wybaczyć wiele błędów w pielęgnacji, istnieje kilka informacji o roślinie, które należy znać. Przede wszystkim, sukulent zdecydowanie lepiej przesuszyć, niż przelać. Nadmiar wilgoci przyczynia się do więdnięcia kwiatu oraz zwiększa ryzyko pojawienia się chorób grzybiczych. Z tego powodu sansewierę warto podlewać naprawdę rzadko - nawadnianie jej raz bądź dwa razy na miesiąc zupełnie wystarczy.
Co więcej, roślina potrzebuje sporej dawki światła do zdrowego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że należy ustawić ja w miejscu, w którym narażona będzie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli nie chcesz, aby liście wężownicy uległy poparzeniu, postaw ją w lekko zacienionym miejscu. Od razu po zakupie sukulenta warto go przesadzić do nieco większej doniczki. Jak to zrobić? To banalnie proste.
Po wyciągnięciu kwiatu z osłonki dokładnie oczyść jego korzenie. Do nowego pojemnika dosyp podłoże do kaktusów i sukulentów. Po zasadzeniu rośliny dosyp nieco podłoża, tak aby ją ustabilizować. Po kilku dniach delikatnie podlej sansewierię.
Sansewieria potrafi wyrosnąć w prawie każdych warunkach, jednak jej rozwój jest stosunkowo wolny. Aby roślina rosła nieco szybciej i zaczęła wypuszczać nowe listki, warto wykorzystać jeden sprawdzony trik. Jedyne czego potrzebujesz to jajka, a konkretnie ich skorupki. Ugotowane resztki dokładnie pokrusz, a następnie wsyp do doniczki. Pamiętaj, żeby delikatnie wymieszać je z górną warstwą podłoża. Istnieje także drugi sposób wykorzystujący ten produkt.
Domowy nawóz przyspieszający wzrost sukulenta możesz przygotować nieco inaczej. Zamiast kruszyć skorupki jajek, zalej je gorącą wodą i pozostaw na dwa tygodnie w chłodnym i dobrze zacienionym miejscu. Po upływie wyznaczonego czasu odcedź mieszaninę, a powstałym środkiem podlej roślinę.