Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niektóre banknoty są w obrocie od wielu lat. Z biegiem czasu gotówka może ulegać uszkodzeniu lub zużyciu. Stare pieniądze warto wymienić na nowe, aby mieć pewność, że zostaną przyjęte podczas zapłaty. Poznaj zasady obowiązujące ten proces.
Zużyte bądź uszkodzone banknoty można wymienić w dowolnym banku. Gwarantuje to zarządzenie prezesa NBP z dnia 17 grudnia 2013 roku. Jak się okazuje, gotówka nie zawsze może zostać przyjęta przez placówkę. W przypadkach, w których nie można od razu potwierdzić autentyczności pieniędzy, nie zostaną one bezpośrednio zamienione na nowe. Jeśli jednak bank będzie w stanie potwierdzić tę informację, bez większych formalności przyjmie banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, czy odbarwione.
Jeśli jednak prośba o wymianę banknotów zostanie odrzucona przez bank, można spróbować je zamienić za pośrednictwem odpowiedniego wniosku wysłanego do Centrali NBP. Pieniądze warto także dołączyć do pisma, w ten sposób przyspieszymy proces weryfikacji. Ich wartość nie może przekraczać 2 tys. złotych.
We wspomnianym zarządzeniu prezesa NBP można przeczytać także o przypadkach, w których za zużyte banknoty otrzymamy jedynie połowę ich wartości. Centrala NBP wymienia banknoty według następujących zasad:
Jeśli zostało zachowane mniej niż 45% ich powierzchni, pieniądze nie kwalifikują się do wymiany. Takie nominały zostaną zniszczone przez NBP w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Wnioskujący może odzyskać przesłaną gotówkę, jeśli tylko wniesie żądanie jej zwrotu.