Tych banknotów lepiej pozbyć się jak najszybciej. Wymienisz je w najbliższym banku

Które banknoty dobrze jest wymienić jak najszybciej? Uszkodzona gotówka może nie zostać przyjęta przez kasjerów. W takich przypadkach warto zabrać nominały do najbliższego banku. Dowiedz się co zrobić, aby otrzymać nowe pieniądze. Za niektóre dostaniesz jedynie połowę ich wartości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niektóre banknoty są w obrocie od wielu lat. Z biegiem czasu gotówka może ulegać uszkodzeniu lub zużyciu. Stare pieniądze warto wymienić na nowe, aby mieć pewność, że zostaną przyjęte podczas zapłaty. Poznaj zasady obowiązujące ten proces.

Zobacz wideo The best of, czyli Glapiński show

Zużyte banknoty wymienisz w dowolnym banku. Muszą jednak spełniać pewne warunki

Zużyte bądź uszkodzone banknoty można wymienić w dowolnym banku. Gwarantuje to zarządzenie prezesa NBP z dnia 17 grudnia 2013 roku. Jak się okazuje, gotówka nie zawsze może zostać przyjęta przez placówkę. W przypadkach, w których nie można od razu potwierdzić autentyczności pieniędzy, nie zostaną one bezpośrednio zamienione na nowe. Jeśli jednak bank będzie w stanie potwierdzić tę informację, bez większych formalności przyjmie banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, czy odbarwione.

Jeśli jednak prośba o wymianę banknotów zostanie odrzucona przez bank, można spróbować je zamienić za pośrednictwem odpowiedniego wniosku wysłanego do Centrali NBP. Pieniądze warto także dołączyć do pisma, w ten sposób przyspieszymy proces weryfikacji. Ich wartość nie może przekraczać 2 tys. złotych.

Za niektóre banknoty otrzymasz tylko połowę ich wartości. Część z nich może nawet zostać zniszczona

We wspomnianym zarządzeniu prezesa NBP można przeczytać także o przypadkach, w których za zużyte banknoty otrzymamy jedynie połowę ich wartości. Centrala NBP wymienia banknoty według następujących zasad:

  • w 100% wartości nominalnej – jeżeli zostało zachowane ponad 75% pierwotnej powierzchni banknotu,
  • w 50% wartości nominalnej – jeżeli zostało zachowane od 45% do 75% pierwotnej powierzchni banknotu.

Jeśli zostało zachowane mniej niż 45% ich powierzchni, pieniądze nie kwalifikują się do wymiany. Takie nominały zostaną zniszczone przez NBP w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Wnioskujący może odzyskać przesłaną gotówkę, jeśli tylko wniesie żądanie jej zwrotu.

Więcej o: