Ci seniorzy mogą dostać emeryturę wyższą nawet o kilkaset złotych. W lipcu muszą złożyć jeden wniosek

Wysokie ceny na sklepowych półkach sprawiają, że niektórzy wstrzymują się z przejściem na emeryturę mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku. Okazuje się, że ze względu na coroczną waloryzację już od lipca złożenie wniosku o świadczenie będzie bardziej opłacalne.

Około 300 tys. Polaków osiągnie w tym roku wiek emerytalny. Wielu zastanawia się, do kiedy pracować przed złożeniem wniosku o wypłatę emerytury. Okazuje się, że odwleczenie tego w czasie o kilka miesięcy będzie skutkować wyższym świadczeniem. Dla niektórych emerytów zysk wyniesie nawet kilkaset złotych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Będzie waloryzacja 500+? Cymański: Prorok ja, czy co?

Emerytura może być wyższa nawet o kilkaset złotych. Co należy zrobić?

Osoby, które przechodzą na emeryturę, mają wyliczane świadczenie na podstawie uzbieranych składek, które dzielone są przez prognozowaną długość życia. Raz w roku zarówno składki, jak i kapitał początkowy poddawane są waloryzacji. Proces przeprowadza się 1 czerwca. Z tego względu wielu osobom przechodzącym na emeryturę opłaca się złożyć wniosek o świadczenie w drugiej połowie roku, poczynając od lipca. Złożenie wniosku w maju, będzie skutkować utratą szansy na zyskanie dodatkowych pieniędzy.

Izabella Krzan Krzan pokazała zdjęcie z urlopu i odsłoniła zgrabne nogi. Fani w szoku

Po waloryzacji różnica może wynieść nawet 500 zł. Tym osobom się to opłaca

Grzegorz Chłopek, wiceprezes PKO TFI wyliczył, że wskaźnik waloryzacji rocznej może wynieść nawet 15,26%. Jak podaje portal "Fakt" oznacza to, że przykładowo jeśli kobieta w wieku 60 lat, która na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zebrała 500 tys. zł przejdzie na emeryturę już teraz, otrzyma świadczenie w wysokości 1966 zł miesięcznie. Po przejściu na emeryturę w lipcu dzięki 15-procentowej waloryzacji miałaby zebraną kwotę 576 300 zł, dzięki czemu otrzymywałaby miesięcznie 2266 zł, czyli aż 300 zł więcej.

Biorąc pod uwagę mężczyznę, który ma 70 lat a jego składki i kapitał początkowy wynoszą 600 tys. zł, w maju i czerwcu jego świadczenie emerytalne wynosiłoby 3538 zł miesięcznie. Jeśli poczeka ze złożeniem wniosku emerytalnego do lipca, będzie otrzymywał ponad 4000 tys. emerytury miesięcznie. W tym przypadku różnica wyniosłaby ponad 540 zł.

Więcej o: