Jest mylony z kwiatem, ale to chwast. Lepiej się go pozbądź. Osłabia rośliny i szybko się rozrasta

Chociaż wygląda bardzo ładnie i charakteryzuje się drobnymi niebieskimi kwiatami, jest chwastem, który może zagrażać naszym roślinom w ogrodzie. Jak go rozpoznać? Podpowiadamy, jak zapobiec rozrastaniu się chwastów na naszej działce.

Chwasty rosną szybko i równie szybko się rozprzestrzeniają. Bywają szkodliwe dla kwiatów i roślin uprawianych w ogrodzie. Zazwyczaj z łatwością poznamy chwast, jednak istnieje pewien gatunek rośliny, który dla początkujących ogrodników bywa mylący. Wygląda jak kwiat, lecz wcale nim nie jest.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Ma piękne niebieskie kwiaty. Nie każdy wie, że jest szkodliwym chwastem

Przetacznik polny wygląda uroczo i atrakcyjnie. Jest byliną i charakteryzuje się drobnymi niebieskimi kwiatami układającymi się na cienkiej łodydze i zebranymi w szczytowe grona. Wzdłuż łodygi rosną zielone, owłosione i karbowane listki. Przetacznik jest rośliną jednoroczną. Dorasta do 30 centymetrów wysokości i szybko rozsiewa się w ogrodzie. Ta bylina jest chwastem porastającym większość terenów Polski z wyjątkiem pól położonych wysoko w górach. Kwitnie od kwietnia do maja. Owoce tego kwiatu posiadają torebki, a w jednej znajduje się nawet 100 nasion, które rozsiewają się z wiatrem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zauważyłaś w ogrodzie przetacznika polnego? Lepiej zacznij działać, bo ten chwast szybko się rozprzestrzenia

Przetacznik polny bywa naprawdę problematyczny i jeśli zauważymy jego obecność na polu lub w ogrodzie, należy szybko zacząć działać, ponieważ należy do silnych i wytrwałych roślin, których trudno się pozbyć. Stanowi również zagrożenie dla roślin ogrodowych — osłabia je, zabiera składniki odżywcze z gleby, a nawet może zakazić je chorobami grzybiczymi. Gdy zobaczymy obecność przetacznika, należy jak najszybciej go wyrwać wraz z korzeniami, aby zapobiec odrastaniu. Aby uniknąć rozrastania się chwastów w grządkach, warto zastosować ściółkę, która ograniczy ich wzrost. Możemy wyłożyć podłoże słomą, igliwiem, korą lub kupioną w sklepie ogrodniczym agrowłókniną, która skutecznie zahamuje wzrost chwastów.

Więcej o: