Dodaj kilka kropel do oleju i posmaruj skórę. Dzięki temu meszki będą omijać cię z daleka

Z pozoru meszki to niegroźne owady, które pojawiają się szczególnie w okresie letnim. Nie każdy jednak wie, że ich ugryzienie bywa nie tylko nieprzyjemne, ale także niesie za sobą przykre konsekwencje. Jak się przed nimi uchronić?

Meszki pojawiają się nie tylko na zewnątrz, ale mogą również wpaść do naszego domu. Najwięcej skupisk tych owadów spotkamy jednak w okolicach zbiorników wodnych, traw oraz lasów. Potrafią skutecznie uprzykrzyć odpoczynek na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak się przed nimi ustrzec, stosując sprawdzony domowy sposób.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Czy meszki są groźne? Ich ugryzienie przypomina ugryzienie komara

Meszki to owady, które osiągają długość od 1,5 do 6 mm. Mają barwę od szarej po brązową, krępe ciało i grube odnóża. W Polsce występuje około 50 odmian tych owadów. Ich larwy rozwijają się w wodzie — zarówno w rzekach, jak i w zbiornikach stałych. I chociaż bywają uciążliwe, odgrywają dużą rolę w przyrodzie. Odpowiadają między innymi za oczyszczanie rzek, ponieważ zjadają martwe rośliny i szczątki zwierząt. Zagrożeniem dla człowieka są samice, ponieważ to one uzupełniają jadłospis krwią nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Samce meszek żywią się zaś kwiatami i roślinami. Ugryzienie meszków nie powinno nieść za sobą poważnych konsekwencji, ponieważ nie są nosicielami chorób, lecz bywa nieprzyjemne. Może skutkować obrzękiem, świądem, zaczerwienieniem, a także gorączką, czy nudnościami. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uchronić się przed meszkami? Wypróbuj domowy sposób

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby uchronić się przed ugryzieniem meszków. Wybierając się na świeże powietrze, warto zastosować olejki eteryczne na skórę. Ich silny zapach i aromat skutecznie zniechęci owady do przysiadania na naszej skórze. Najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy, miętowy, waniliowy, rozmarynowy lub goździkowy. Możemy również wykonać domowy środek odstraszający owady, w tym również meszki. 10 do 20 kropli olejku eterycznego należy zmieszać z dwiema łyżkami oleju bazowego np. roślinnego. Następnie posmarujmy nim skórę. Dzięki zastosowaniu oleju zapach olejku będzie się dłużej utrzymywał, a my przez dłuższy czas będziemy mieć spokój od natrętnych meszków.

Więcej o: