Obraz świętej rodziny na ślub. Na czym polega ta tradycja? Wiąże się z nią ważna symbolika

Jednym z tradycyjnych prezentów ślubnych w Polsce jest obraz świętej rodziny. Dlaczego to właśnie ten portret jest wręczany młodej parze? Poznaj historię tego podarunku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie śluby i wesela tradycjami stoją. Chyba każdy z nas zna, chociaż kilka z nich. Obrzędy dotyczą również prezentów wręczanych młodej parze i ich rodzicom. Dlaczego nowożeńcom przekazuje się obraz przedstawiający świętą rodzinę?

Zobacz wideo Trwały i upiększający makijaż na wesele krok po kroku

Obraz świętej rodziny na ślub. Prezent powinna wręczyć mama panny młodej

Według tradycji obraz przedstawiający świętą rodzinę (Maryję, Józefa i dzieciątko Jezus), powinien zostać wręczony przez mamę panny młodej. Portret ma zostać następnie poświęcony podczas ceremonii i towarzyszyć nowożeńcom w trakcie ślubu. Na samym końcu wizerunek postaci biblijnych ma trafić do domu świeżo upieczonego małżeństwa. Tym samym ma symbolizować wejście w nowy etap życia oraz zapewniać opiekę przed nieszczęściami. Święta rodzina zawieszona nad łóżkiem młodej pary ma również zapewnić zdrowie przyszłemu potomstwu.

Czy obraz może zostać wręczony przez innego członka rodziny? Tradycyjnie, portret powinien zostać zakupiony przez matkę panny młodej. W sytuacjach, w których jest to nie możliwe, za prezentem powinna stać matka chrzestna lub inna bliska kobieta z życia narzeczonej.

Jak prezenty dla rodziców na ślub? Młoda para może popuścić wodze fantazji

W przypadku prezentów dla rodziców nowożeńców nie ma tak utrwalonej tradycji, co w przypadku obrazu świętej rodziny. Państwo młodzi zwykle decydują się na eleganckie podarunki lub upominki mające głębsze znaczenie. Wśród prezentów dla rodziców i teściów często pojawiają się różnego typu pamiątki, takie jak np. albumy ze zdjęciami, czy też  podziękowania w formie wideo.

Niektóre pary decydują się jednak na kompletnie inne prezenty. Dobrym pomysłem jest cokolwiek, co będzie przypominało rodzicom o ślubie przez długie lata. Niektóre pary decydują się z tego powodu na zakup i zasadzenie drzewka w ogrodzie w domu rodzinnym. Tym samym roślina będzie rosnąć wraz z rozwijającym się związkiem.

Więcej o: