Kiedyś to imię mogła nosić tylko jedna kobieta. Dziś tak się nazywa ponad 600 tys. Polek

Jeszcze do niedawna, żadna Polka nie mogła mieć tak na imię. Zakaz zniesiono z ważnego powodu. Dziś w zobaczymy je w ponad 600 tysiącach dowodów. W 2023 roku nazwano tak 3732 dziewczynek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na przełomie XIX i XX wieku, żadna z Polek nie mogła mieć tak na imię. Miano przypisane było tylko dla jednej kobiety. Dziś, bije rekordy popularności. Chodzi oczywiście o Marię. Dlaczego właśnie to imię było zakazane?

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Żadna z Polek nie mogła się tak nazywać. Zakaz zniesiono na przełomie XIX i XX wieku

Kiedyś zakazane imię dziś jest jednym z najpopularniejszych dla dziewczynek. Dlaczego zniesiono zakaz? Do przełomu XIX i XX wieku Marią nazywano matkę Jezusa. Właśnie w tym okresie Matkę  Boską zaczęto nazywać Maryją. Władze uznały wówczas, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby imię Maria weszło do obiegu. 

Imię szybko zyskało popularność. Dziś w Polsce żyje ponad 600 tysięcy kobiet o tym imieniu. W samym 2023 roku dostały je aż 3732 dziewczynki. Co ciekawe, jest to także jedyne miano żeńskie, które można nadać mężczyźnie. W dowodzie musi być jednak zapisane jako drugie imię.

Maria - skąd pochodzi to imię? Ma piękne znaczenie

Maria wywodzi się z języka hebrajskiego, a konkretnie od imienia Miriam. To miano z kolei powstało od słowa mariam, oznaczającego radość. Wiele osób przypuszcza także, że może być związane z egipskim meri-jam, określające kobietę "ukochaną przez Boga".

Marie są numerologicznymi szóstkami. Cyfra wskazuje na takie cechy charakteru jak ciepło, oddanie, czy optymizm. Osoby o tej liczbie cenią także relacje rodzinne. Wszelkie konflikty starają się rozwiązać za pomocą rozmowy i dążenia do kompromisu. Należy jednak pamiętać, że znaki zodiaku, jak i numerologia, to nie prawda objawiona, a ich wskazania nie zawsze są w 100% pewne. Wśród Marii znajdzie się więc wiele osób, które nie musi wcale podlegać powyższemu opisowi cech charakteru.

Więcej o: