Wiele dziewczynek wychowało się na bajkach Disneya. Piękne księżniczki, niezwykłe przygody, ciągłe czekanie na tego jedynego, który uratuje i da początek pięknemu, bajkowemu i niezapomnianemu życiu. Niemal każda bajka powiela ten sam, niestety krzywdzący kolejne pokolenia, schemat o tym, że każda dziewczynka powinna marzyć o księciu. Tylko on, a przy tym jego możliwości i pieniądze, są w stanie zagwarantować wspaniałe życie. Ale oprócz tego, daje się zauważyć coś jeszcze. Jako dzieci zupełnie nie zwracaliśmy uwagi na takie szczegóły, dostrzegamy je dopiero jako dorośli, posiadając już własne dzieci.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pewien użytkownik TikToka ma pewną teorię dotyczącą prezentowania księżniczek i "czarnych bohaterów" przez producentów filmowych. Na opublikowanym filmiku, który zdobył już 11 milionów zasięgu, autor zauważył że każda księżniczka ma piękny, kształtny, drobny, czasem nawet ledwo widoczny nos, podczas gdy "złe charaktery" od razu możemy poznać po zniekształconym, dużym i wyjątkowo nieładnym nosie. To nie pierwszy raz, kiedy ktoś zauważył ten powtarzający się schemat. Między internautami doszło do wielu dyskusji w temacie piękna i jego standardów. Nie wszyscy zgadzali się ze stwierdzeniem, że to krzywdzące i powinno się zaniechać takich metod. Według innych, to rozdmuchany problem i niepotrzebnie zaprzątać nim sobie głowę.
W roku 2019 zostały przeprowadzone badania dotyczące stosunku talii do bioder wśród bohaterek bajek. Badania były przeprowadzone przez APA PsycNet. Wniosek był jeden, taki wygląd jest "prawie niemożliwy do osiągnięcia w sposób naturalny". Wiele dziewczynek, nawet nieświadomie, oglądając bajki Disneya, uczy się od najwcześniejszych lat nierealistycznych standardów piękna, i w przyszłości ma problemy z własną akceptacją wyglądu. Rozwiązaniem jednak nie będzie zakaz oglądania bajek przez dzieci, ale zapamiętanie, że my jako rodzice również mamy ogromny wpływ na rozwój i myślenie naszych dzieci. Nie powinniśmy zapominać o rozmowie z dziećmi, zarówno z dziewczynkami i chłopcami. Uczmy ich świadomości o różnicach ciał, krytycznego myślenia i akceptacji.
Źródło: vibez.pl