Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czy psa można wpisać do testamentu? W świetle prawa zwierzęta nie mogą być pełnoprawnymi spadkobiercami. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu zabezpieczysz przyszłość pupila nawet po swojej śmierci. Jak można to zrobić?
Spisując testament, najczęściej chcemy zabezpieczyć przyszłość naszych najbliższych. Czy można w nim uwzględnić pupila? Nie chcemy przecież, aby piesek trafił po naszej śmierci do schroniska. W tej kwestii, w rozmowie z portalem infor.pl, głos zabrała notariuszka Maria Magdalena Naskręcka. Prawniczka wyjaśniła, czy spadek, może zostać przekazany czworonogowi.
Choć w mediach czasami słyszymy o psach, czy kotach uwzględnionych w testamentach, w świetle polskiego prawa jest to niemożliwe. - Po zmarłym dziedziczyć mogą wyłącznie osoby fizyczne lub osoby prawne, co oznacza, że zwierzęta nie mogą być spadkobiercami - zaznaczyła notariuszka - Nie możemy im więc zapisać majątku ani w testamencie, ani w żadnym innym dokumencie - podkreślała.
Pupil nie może być jednym ze spadkobierców, co więcej, zwierząt nie można także przekazywać innym członkom rodziny w testamencie. Jak w takim razie zadbać o przyszłość czworonoga? Aby upewnić się, że nie trafi do schroniska, należy wykorzystać tzw. polecenie, czyli nałożyć na konkretną osobę obowiązek opieki nad psem. Oznacza to, że wskazany człowiek będzie musiał zadbać o pupila w celu otrzymania spadku.
Istnieje także inne rozwiązanie. Polecenie opieki nad zwierzęciem można zlecić konkretnej instytucji. W takich sytuacjach spadkobiercą zostanie wskazana organizacja, która będzie zobowiązana do zajęcia się czworonogiem. Tym samym warto pamiętać o tym, że nie jest zobligowana do dbania wyłącznie o jedno zwierzę. Razem z naszym pupilem wybrana instytucja ma prawo opiekować się również innymi stworzeniami.