Gdy ktoś nie ma wprawy w dbaniu o rośliny, zwykle sięga po sukulenty i aloes, które nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Mają niewielkie wymagania, a do tego niełatwo doprowadzić je do zmarnowania. Warto jednak od czasu do czasu zasilić aloes odrobiną domowego nawozu, by rósł duży, bujny i miał liście w kolorze nasyconej zieleni. Okazuje się, że wystarczy sięgnąć po składnik, który zwykle ląduje w koszu, a doskonale sprawdzi się w roli odżywki do aloesu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć ciekawe rozwiązania. Nie ma także konieczności kupowania specjalistycznych środków w sklepach ogrodniczych, by zasilić aloes niezbędnymi składnikami odżywczymi. W tym celu można sięgnąć po produkty, których na co dzień używamy w kuchni podczas tworzenia posiłków. Większość z nich najczęściej ląduje w koszu, a zamiast tego mogą być skutecznym nawozem. I to takim, który nic nie kosztuje. Co doskonale się sprawdzi?
Jeśli chcesz dostarczyć swoim aloesom nieco składników odżywczych, nie wyrzucaj skórek po obraniu ziemniaków. Zawierają w sobie wiele niezbędnych właściwości, dzięki którym rośliny wyrosną duże, dorodne i bujne. Wystarczy, że takie obierki drobno pokroisz i zmieszasz z wierzchnią warstwą ziemi. Po czasie zauważysz, że aloes bardziej się zazielenia, a do tego wypuszcza nowe pędy.
Swój sposób na wykorzystanie obierków ziemniaków pokazała na TikToku użytkowniczka z profilu @ticktheplant. W krótkim nagraniu podpowiada, co zrobić, by wyhodować piękne i zdrowe aloesy. Zaznacza, że ważne jest nie tylko odpowiednie dbanie o rośliny, lecz także dostarczanie im składników odżywczych. W ich skład wchodzą między innymi obierki ziemniaków. Dodaje jednak do nich inne produkty, które również zawsze wyrzucamy i tworzy z nich płyn idealny do podlewania aloesów. Jak przygotować taki nawóz?
Do przygotowania płynnego nawozu potrzebny będzie litrowy słoik. Należy umieścić w nim obierki ziemniaków, pokrojone skórki bananów oraz skorupki jajek. Wszystkie składniki powinny zająć około 3/4 wysokości słoika, a resztę jego objętości należy wypełnić wodą. Gotową mieszankę trzeba odstawić na całą noc, lecz im dłużej, tym lepiej. Po tym czasie odstanym płynem można śmiało podlewać aloes raz na dwa tygodnie, by dostarczyć mu takim domowym nawozem to, czego potrzebuje.