Lilak często potocznie nazywany jest bzem. Kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca i zachwyca wówczas bujnymi, pachnącymi kwiatami. Co jednak zrobić, gdy bez nie kwitnie? Okazuje się, że wystarczy jedna zmiana, by wypuścił mnóstwo pięknych kwiatów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zwykle bez nie wymaga zbyt dużej uwagi ogrodników, by bujnie i pięknie rósł. Niektórzy nawet pozwalają mu rosnąć tak, jak lubi nie, ingerując w żaden sposób w ten proces. Problem zaczyna się jednak gdy w maju nie pojawiają się na drzewach pachnące kwiatostany. Dlaczego bez nie kwitnie? Powodem może być atak szkodników, długotrwała susza lub nieodpowiednie przycinanie lilaka, które powinno następować od razu gdy zauważymy przekwitanie kwiatów.
Bez wymaga corocznego przycinania, by w sezonie bujnie zakwitł i cieszył oko. Warto jednak pamiętać, że istotny jest termin. Należy przycinać go od razu, gdy kwiaty zaczynają przekwitać, a pod żadnym pozorem nie można tego robić wiosną. Wówczas w ogóle nie uraczy nas pachnącymi kwiatostanami. Jeśli zbliża się termin, przytnij wszystkie brązowiejące kwiaty. Raz na kilka sezonów należy także wykonać radykalne cięcie starych gałęzi, by zrobić miejsce młodym. Należy jednak pamiętać, że po takim zabiegu bez może nie zakwitnąć za rok, lecz dopiero w kolejnym sezonie. Wówczas obsypie się obfitymi, bujnymi kwiatostanami. Co jednak z nimi zrobić, gdy będzie ich tak dużo? Można stworzyć piękną kompozycję w wazonie, by ozdobić wnętrza. Jak to zrobić?
Jeśli chcesz dłużej cieszyć się bukietem z bzu, odpowiednio przygotuj go przed umieszczeniem w wazonie. Użytkowniczka TikToka z profilu @mainstreetflorist podzieliła się swoim trikiem na to, by lilak na długo zachował świeżość, ozdabiając wnętrza. Wystarczy zrobić kilka prostych czynności, z których nie każdy może zdawać sobie sprawę. Jak należy potraktować bez, by stworzyć piękny, domowy bukiet?
Użytkowniczka TikToka podpowiada, by przyciąć centymetr gałązki po skosie najpierw z jednej, a później z drugiej strony, żeby spód rośliny podzielony był na cztery części. Dokładnie tak, jak zaprezentowano na powyższym materiale. Z gałązek należy też usunąć wszystkie liście. Jeśli zależy ci na tym, by mieć je w swoim bukiecie, po prostu umieść je w nim oddzielnie, usuwając ich nadmiar ze spodu gałązek. Wszystko po to, żeby nie namaczały się w wodzie. Takie czynności należy wykonywać co kilka dni, gdy będziemy zmieniać wodę w bukiecie, a dłużej będzie cieszyć oko.