Jak zrobić nawóz z pokrzywy? To banalnie proste! Rozprawisz się z pleśnią i mszycami

Nawóz z pokrzywy świetnie nadaje się do pielęgnacji roślin ogrodowych. Przyspiesza ich wzrost i sprawia, że rosną zdrowo i bujnie. Podpowiadamy, jak zrobić nawóz z pokrzywy i w przypadku jakich roślin sprawdza się najlepiej.

Jak zrobić nawóz z pokrzywy? To świetny sposób na naturalne wzmocnienie roślin w naszym ogrodzie. Nawóz z pokrzyw nie tylko je odżywia, ale także zapobiega chorobom i mszycom. Sprawdź, jak prawidłowo go przygotować.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Jak zrobić nawóz z pokrzyw? Instrukcja krok po kroku 

Nawóz z pokrzyw to nic innego jak gnojówka. Zawiera ona wiele azotu, żelaza, fosforu i wapnia, dzięki czemu działa odżywczo na rośliny, wzmacnia je i przyspiesza wzrost. Jak zrobić nawóz z pokrzyw?

Przygotuj:

  • 1 kg świeżych pokrzyw i potnij je na mniejsze części,
  • 10 litrów wody, najlepiej deszczówki,
  • wiadro lub beczkę.

Pamiętajmy, że fermentacja najlepiej zachodzi z udziałem jak największej ilości tlenu, więc pojemnika z nawozem nie powinniśmy przykrywać, a jedynie okrywać np. gazą lub siatką. 

  1. Pokrzywy ułóż na dnie beczki lub wiadra i zalej wodą.
  2. Pojemnik umieść w ciemnym miejscu na dwa tygodnie.
  3. Mieszaj gnojówkę codziennie.
  4. Gdy zniknie piana, nawóz będzie gotowy do użycia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie rośliny podlewać nawozem z pokrzyw? Taka gnojówka nie tylko je wzmocni, ale również uchroni od chorób

Przed zastosowaniem nawozu z pokrzywy należy go rozcieńczyć w proporcji 1:10. Tak przygotowana gnojówka idealnie nadaje się do podlewania większości roślin w naszych ogrodzie — roślin ozdobnych, drzewek owocowych, a także krzewów. Gnojówkę można stosować szczególnie w przypadku takich roślin, jak pomidory, truskawki, maliny, róże, a także ogórki i kapusta. Idealnie nadaje się również do nawożenia krzaków iglastych i bylin. Świetnie działa na szkodniki jak mszyce, miseczniki, pleśń, a także stonki. Nawozem z pokrzywy nie należy jednak podlewać cebuli, czosnku, fasoli, grochu, azali ani wrzosów, gdyż możemy im zaszkodzić.

Więcej o: