Rzadki grzyb pojawił się w polskich lasach po 100 latach nieobecności. 1 kg kosztuje ponad 9 tys. zł

Po raz pierwszy napotkano je w naszych lasach w 1921 roku. Są uznawane za ogromny rarytas, a na kilogramie tych grzybów można zarobić krocie. O czym mowa? Gąski sosnowe powróciły do polskich lasów po 100 latach nieobecności.

Pierwsza gąska sosnowa została znaleziona w Polsce w 1921 roku, a potem słuch po niej zaginął. W 2021 roku została odnaleziona ponownie przez grzybiarkę w Beskidach. Ten grzyb jest niezwykle cenny, a kwota, jaką musimy zapłacić za kilogram, może oscylować wokół 2 tysięcy euro, czyli ponad 9000 złotych.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Te grzyby są niezwykle cenne w Japonii. Kilogram kosztuje ponad 9 tys. złotych

Gąski sosnowe to inaczej opieńki sosnowe lub matsutake. Charakteryzują się specyficznym cynamonowym zapachem, a w Azji stanowią prawdziwy rarytas. W Japonii są bardzo poszukiwanym produktem, którym często obdarowuje się młodą parę w prezencie ślubnym. Gąska sosnowa jest także składnikiem azjatyckich dań. Tego grzyba nie można wyhodować i można zbierać go tylko w warunkach naturalnych, przez co jest nie tylko bardzo poszukiwany, ale i cenny. W Japonii kilogram gąski sosnowej kosztuje 2 tysiące euro, czyli dokładnie 9140 złotych. Nieco tańsze są grzyby sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych. Za kilogram zapłacimy od 90 do 500 dolarów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Gąska sosnowa powróciła do Polski po 100 latach. Znalazła ją grzybiarka z Żar

W Polsce gąska sosnowa po raz pierwszy została znaleziona w 1921 roku, a potem zniknęła na całe 100 lat. Dopiero w 2021 roku znalazła ją grzybiarka z gminy Zawoja w Beskidach, a cenne grzyby trafiły na wystawę w Żarach.

Gąski sosnowe to grzyby z rodzaju opieniek, które wyglądem przypominają borowiki. Mają miodowo-brązowy kapelusz i bulwiastą nóżkę. Gąski można pomylić z silnie trującymi dla ludzi gąskami tygrysimi, których kapelusz może dorastać nawet do 12 cm, a jego brzegi mają kolor szary lub lekko brązowy.

Więcej o: