Masz kreta w ogrodzie? Uważaj, by nie popełnić tego błędu! Może cię słono kosztować

Wielu ogrodników decyduje się na to, by przeganiać krety ze swoich posesji. Robią to w obawie przed uprawami, w które wkładają wiele czasu, pieniędzy i pracy. Maja Popielarska radzi jednak, by zrezygnować z tego procederu. Można na nim wiele zyskać.

Gdy tylko zauważymy kopce na działce, od razu chcemy zrobić wszystko, by wykurzyć kreta z posesji. Ogrodnicy obawiają się o to, że zwierzę zniszczy uprawy lub przekopie pięknie uformowany trawnik. Okazuje się, iż czasami warto odpuścić i pozwolić kretom rozgościć się w ogrodzie. W innym przypadku możemy słono zapłacić za pozbycie się ich z posesji.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamiast przepędzać krety, lepiej się z nimi zaprzyjaźnić. Pełnią ważną funkcję w ogrodzie

W rozmowie z WP Kobietą Maja Popielarska zdradziła, że nie warto przeganiać kretów z ogrodu. Ich obecność często świadczy o tym, że gleba na naszej posesji jest zdrowa i bogata w składniki odżywcze. A sam proces pozbywania się zwierząt z posesji może nie być wówczas skuteczny. - Nawet jeśli wypędzimy jednego kreta z ogrodu, przyjdą kolejne, więc to tylko chwilowe rozwiązanie problemu - opowiada Maja Popielarska. W ten sposób możemy wydać krocie na specjalistyczne pułapki czy preparaty, a i tak po czasie krety ponownie wrócą na nasz teren. Warto się wówczas z nimi zaprzyjaźnić, zamiast popełniać popularny błąd i próbować usunąć je za wszelką cenę. A ich obecność potraktować jako coś dobrego i pożytecznego. Dlaczego? Krety pomagają nam w końcu zadbać o ogród.

 

Maja Popielarska wskazuje, że kretowiska w ogrodzie powinny być traktowane jako coś dobrego. Choć może psują nieco estetyczny wygląd trawy, wykopane korytarze pełnią niezwykle ważną funkcję. Dzięki nim woda po intensywnych opadach jest szybciej odprowadzana, co ochroni rośliny przed przelaniem. Dodatkowo ziemia wykopana przez krety jest doskonale napowietrzona, dlatego warto wykorzystać ją podczas sadzenia lub przesadzania roślin oraz kwiatów doniczkowych, co również pozwoli nam zaoszczędzić.

Chcesz pozbyć się kretów z posesji? Zastosuj sprytny domowy trik

Jeśli jednak mimo wszystko obawiasz się o swoje uprawy i nie chcesz mieć kretów na działce, zastosuj nieinwazyjne sposoby na to, by się ich pozbyć. Co można zrobić, by wykurzyć kreta z posesji? Wystarczy sięgnąć po sierść swojego pupila - kota lub psa. Kret, czując zapach innego zwierzęcia, powinien przenieść się na inny teren, opuszczając działkę. Należy jedynie zebrać sierść pupila i powkładać ją do kopców.

Popularnym sposobem na odstraszenie kretów z działki jest również wykorzystanie ząbków czosnku. Ich aromat sprawi, że będą chciały odejść z posesji. Należy obrać i rozgnieść kilka sztuk ząbków, a później umieścić je w kopcach przygotowanych przez krety. Po kilku dniach nie powinno być po nich śladu, a napowietrzoną ziemię z kretowisk śmiało możesz wykorzystać do przesadzania roślin.

Więcej o: