Jak prać buty w pralce, żeby ich nie zniszczyć? Trzeba przestrzegać trzech zasad

Nie każde buty można prać w pralce, jednak te sportowe zwykle dobrze to znoszą. Trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób, żeby ich nie zniszczyć. Ten trud wart jest jednak efektu.

Więcej praktycznych porad na stronie Gazeta.pl

Czyszczenie butów nie należy do przyjemnych zajęć, tym bardziej że wkrótce zapewne znów się pobrudzą. Brudne obuwie wygląda jednak nieestetycznie i w niektórych sytuacjach o właścicielu nie świadczy najlepiej. O ile skórzane buty zwykle łatwo jest wyczyścić, w przypadku tych tekstylnych, zadanie jest już nieco trudniejsze. Niektórzy piorą sportowe buty w pralce. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić, żeby trampek, tenisówek czy adidasów nie zniszczyć.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Jak prać buty w pralce?

Najważniejsza jest niska temperatura prania, woreczek i niewiele detergentu. Zanim wrzucimy obuwie do pralki, należy wyciągnąć z niego wkładki, które najlepiej wyprać i wysuszyć oddzielnie. Sznurówki warto zostawić, dzięki czemu buty nie odkształcą się w czasie prania i suszenia. Każdy but warto oczyścić z większych zabrudzeń, szczególnie podeszwy. Następnie każdy but wkładamy do oddzielnego woreczka do prania (takich, jakich używamy do prania bielizny). Wybieramy krótki program i temperaturę 30 stopni Celsjusza. Warto do bębna pralki wrzucić też stary koc lub ręcznik, wtedy w czasie szybkiego wirowania buty nie będą się nadmiernie obijać o siebie i ścianki bębna, co zminimalizuje ryzyko uszkodzeń. Wsypując proszek lub wlewając płyn, róbmy to z umiarem. Po wyjęciu butów z pralki, warto odsączyć je papierowym ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli boki na bokach podeszwy zostały zabrudzenia, można je usunąć gumką do ścierania lub specjalną gumową szczoteczką. 

Jak prać buty w pralce?Jak prać buty w pralce? Liudmila Chernetska/iStock

Jakich butów lepiej nie prać w pralce?

Prania w pralce lepiej unikać w przypadku skórzanych i zamszowych butów oraz tych, które zawierają membrany. Lepiej w ten sposób nie czyścić także butów na obcasie. Wizyty w pralce mogą nie "przeżyć" też sandałki lub klapki z elementami sznurka, espadryle, buty z ozdobnymi kamieniami, dżetami, ćwiekami etc. 

Więcej o: