Jakie rośliny posadzić obok truskawek? Takie towarzystwo sprawi, że owoce urosną soczyste i słodkie

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców. Są słodkie, soczyste i nadają się do jedzenia samodzielnie, a także jako dodatek do potraw, czy koktajli. Jednak są wymagające w uprawie i aby zebrać obfite plony, należy odpowiednio o nie dbać. Przydatne okazuje się również posadzenie kilku roślin, które wspomogą ich rozwój.

Truskawki możemy hodować w ogrodzie, ale także na balkonie. Już niedługo zaczyna się sezon na te owoce, ale jeszcze nie jest zbyt późno, aby wspomóc nasze truskawki we wzroście. Istnieje kilka roślin, które po posadzeniu obok truskawek, wspomogą ich rozwój i uchronią od chorób. O jakich roślinach mowa?

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Jakie rośliny sadzić obok truskawek? Poznaj dobre sąsiedztwo warzyw

Towarzystwo kilku roślin sprawi, że truskawki będą lepiej i zdrowiej rosnąć, a także uchroni je przed chorobami i szkodnikami. Zamiast stosować sztuczne nawozy, posadź w sąsiedztwie truskawek te rośliny.

  • Warzywa liściaste — roszponka, szpinak i sałata żyją w harmonii z truskawkami, ponieważ nie zaburzają ich wzrostu i prawidłowego rozwoju. Dodatkowo wpływają na słodki smak owoców. 
  • Zioła — tymianek, cząber, kminek, mięta pieprzowa i kolendra siewna. Te zioła mają wpływ na odpowiedni rozwój truskawek.
  • Strączki — fasola i groch. Rośliny strączkowe świetnie współżyją z truskawkami. Posadzenie ich w pobliżu grządki sprawi, że nasze owoce wyrosną dorodne, słodkie i soczyste. Strączki mają zdolność wiązania azotu pobieranego z powietrza i użyźniania nim gleby. 
  • Czosnek, szczypiorek, cebula i por. Te rośliny wydzielają fitocydy, czyli inaczej mówiąc substancje lotne, które ograniczają występowanie chorób i szkodników. Kiedy posadzimy je obok truskawek, uchronimy nasze plony od pleśni, mszyc i innych chorób grzybiczych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Sadzenie truskawek. Te rośliny w pobliżu krzewów mogą im zaszkodzić

Roślinami, które mają niekorzystny wpływ na rozwój truskawek, są warzywa kapustne — kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepa i brukselka. Wydzielają substancje hamujące rozwój innych roślin. Nie powinnyśmy sadzić również malin, jeżyn i poziomek, gdyż te typy roślin nie lubią towarzystwa truskawek i trapią je podobne choroby, więc jeśli plony jeżyn czy malin będą zaatakowane przez infekcje, prawdopodobnie przeniesie się ona również na truskawki.

Więcej o: