"Jest nudny, nie było chemii". Dlaczego odrzucamy za dobrych facetów?

Chociaż wydawać by się mogło, że w związku pomiędzy dwojgiem osób ważne jest poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i wzajemna troska, często okazuje się, że to nie wystarczy. Zdarza się, że osoby, które za bardzo starają się zadowolić drugą połówkę, są odrzucane. Dlaczego?

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Pojawia się wiele hipotez, że kobiety odrzucają miłych mężczyzn, a wybierają niedostępnych twardzieli. Każdy ma w swoim gronie koleżankę, która wycofała się z relacji, gdy potencjalny kandydat na partnera był zbyt troskliwy i uprzejmy. Jak tłumaczyła w rozmowie z portalem Mamadu psycholożka Sylwia Miller, kobiety konfrontujące się z "miłymi i zbyt uprzejmymi mężczyznami", mogą twierdzić, że nie mają oni swojego zdania i zaczynają myśleć, że w przyszłości nie mogliby wziąć odpowiedzialności za nich i ich rodzinę. Istnieją jednak też inne teorie, dlaczego odrzucamy za dobrych mężczyzn. 

Zobacz wideo Majdan wypunktowuje Dodę: Czy może też byłaś nie w porządku?

Dlaczego odrzucamy za dobrych facetów? "Przytłaczająca dobroć jest dla tych kobiet nie do zniesienia"

W rozmowie z Onetem psycholożka Marlena Ewa Kazoń zauważa, że nie bez znaczenia pozostaje wzorzec rodziny, jaki kobiety wynoszą z domu. Jeśli mężczyźni w rodzinie wpisywali się w kanon macho, miły mężczyzna może być czymś, co ją przerazi.  

Dla takiej kobiety ciepły mężczyzna może być zagrażający, zbyt pewny, taki nieznany. Jej system nerwowy jest uzależniony od niepokoju i ciągłego lęku, że "zaraz coś się wydarzy". Przytłaczająca dobroć jest dla tych kobiet nie do zniesienia

- tłumaczyła ekspertka i dodała, że niektóre kobiety czują się przytłoczone zbyt częstymi komplementami, nadskakiwaniem i byciem dobrym. Szczególnie jeśli relacja między rodzicami była niestabilna. "Poczucie bezpieczeństwa jest nieznane, stąd odrzucanie bezpiecznych mężczyzn" - dodała ekspertka.

Winne niskie poczucie własnej wartości

Terapeutka par Joanna Godecka z kolei wymienia poczucie niskiej wartości jako jedną z przyczyn odrzucania miłych mężczyzn.

Osoba, która ma niskie poczucie własnej wartości często próbuje z całych sił zasłużyć na miłość i akceptację. To może być uciążliwe. Kobieta może czuć się niezręcznie, kiedy mężczyzna jest przesadnie na niej skoncentrowany. Wszystko powinno być w harmonii

- mówiła w rozmowie z WP Kobieta.

Więcej o: