Jak sadzić cebulę, aby była duża? Zadbaj o jeden szczegół. Główki urosną jak nigdy

Jak sadzić cebulę, by szybko cieszyć się obfitymi i smakowitymi plonami? Odpowiedni termin zależy głównie od temperatury, ale nie tylko. Jeśli jest wystarczająco wysoka, musisz zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Podpowiadamy także, jak sadzić cebulę w doniczce dla pysznego szczypiorku.

Cebula to pyszne i zdrowe warzywo, które często gości na naszych stołach jako dodatek do obiadu, kanapek czy sałatek. Oprócz tego ma szereg innych zastosowań, zarówno w pielęgnacji jak i zdrowiu. Jak ją zasadzić, by pięknie i zdrowo wyrosła?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Syrop z cebuli łagodzi każdy rodzaj kaszlu

Kiedy sadzić cebulę? Termin uzależniony jest od dwóch rzeczy

Termin sadzenia cebuli zależy nie tylko od sposobu, w jaki chcesz to zrobić (z nasion, rozsady czy dymki), ale przede wszystkim temperatury. Ważne, aby nie była niższa niż 5 stopni, ponieważ inaczej z plonów może niewiele wyjść. Jeśli będzie wystarczająco ciepło wysiew z nasion najlepiej rozpocząć już w kwietniu, a sadzenie z rozsady już po dwóch miesiącach od jej założenia, czyli w okolicach początku, pierwszej połowy maja. Jeśli zaś chodzi o sadzenie z cebuli dymki, możesz zacząć już w kwietniu.

Jak sadzić cebulę, by zdrowo rosła? To zależy od jednego czynnika

Sposoby sadzenia cebuli różnią się przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy to zrobić. W przypadku wysiewu z nasion zacznij od odpowiedniego przygotowania gleby. Przekop ją, usuń wszystkie chwasty oraz kamienie, spulchnij (np. z pomocą grabi), a na koniec dokładnie wyrównaj. Następnie przygotuj grządki w odstępie co 20 cm, a w każdej zrób dołki co 1 cm i o głębokości 3 cm. Do każdego wsyp po jednym nasionku, zakop ziemią i podlej. Po niecałych dwóch miesiącach wyrwij najmniej rozwinięte siewki, tak by odległość między pozostałymi nie była mniejsza niż 5 cm. 

  • Sadzenie z rozsady. Gdy siewki posiadają już kilka listków (po ok. 2 miesiącach od wysiewu do doniczek), przenieś je do ogrodu. Tak jak wyżej, przygotuj rzędy co 20 cm i sadź siewki w dołkach oddalonych od siebie co ok. 10 cm. Ważne jest, aby sadzić ją tak, by ponad połowa rośliny znajdowała się w ziemi, a niewielka część nad nią. 
  • Sadzenie cebuli dymki. Tutaj także przygotuj odpowiednio przygotuj glebę oraz rzędy co 20 cm. Odległość między rośliną powinna wynosić ok. 15 cm. Sadź je na taką głębokość, by tylko wierzchołek cebuli nieco wystawał. Pozostałą część dokładnie zasyp, ugnieć i regularnie podlewaj.

Jak sadzić cebulę do doniczki, by cieszyć się świeżym szczypiorem?

W warunkach domowych cebulę najczęściej sadzi się na szczypior. Jeśli chcesz cieszyć się świeżym prosto z parapetu, możesz hodować go przez cały rok. Wybierz zdrową, wyrośniętą cebulę i umieść ją w dużej doniczce wypełnionej glebą uniwersalną. Zrób to tak, by wierzchołek warzywa lekko wystawał ponad ziemią. To bardzo ważne, w przeciwnym wypadku szczypior nie wyrośnie. Teraz wystarczy regularnie ją podlewać, a już po kilku, kilkunastu dniach zobaczysz pierwsze łodyżki.

Więcej o: