Rozliczyłaś PIT? Możesz otrzymać list z Urzędu Skarbowego z miłą niespodzianką

Niektórzy Polacy mogą spodziewać się listu z Urzędu Skarbowego. Wszystko za sprawą rozliczonego PIT-u. Jakie wiadomości będą na nich czekać? Okazuje się, że wiele osób będzie pozytywnie zaskoczonych.

Do 2 maja 2023 roku można było rozliczyć PIT za 2022 rok. Termin ten dopiero minął, a Urząd Skarbowy już wysyła pisma do niektórych Polaków. Jeśli listonosz przyjdzie do ciebie z listem poleconym, możesz się miło zaskoczyć. Wszystko za sprawą wiadomości, jaka na niektórych będzie czekać w piśmie ze skarbówki.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyjątkowe rozliczenia podatku za 2022 rok. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu

W 2022 roku została wprowadzona ulga dla klasy średniej, którą zniesiono 1 lipca ubiegłego roku. Zapoczątkowało to nieco zamieszania podczas rozliczania podatku PIT. Okazuje się jednak, że ulga została uwzględniona przez Urząd Skarbowy, dlatego niektórzy mogą spodziewać się listu z informacją o zwrocie gotówki. Jeśli nowe zasady podatkowe są mniej korzystne dla obywateli niż te obowiązujące przed wprowadzeniem Nowego Ładu, ulga dla klasy średniej zostanie zastosowana w ramach tzw. hipotetycznego wyliczenia podatku.

- Wprowadziliśmy rozwiązanie przejściowe, które pozwoli na porównanie podatku należnego obliczonego według aktualnie obowiązujących przepisów z hipotetycznym podatkiem należnym, obliczonym z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej obowiązujących przed 1 lipca br. - mówi Ministerstwo Finansów w rozmowie z Business InsiderUlga dla klasy średniej została więc ponownie naliczona tym, którym przysługiwała w poszczególnych miesiącach 2022 roku.

Ulga dla klasy średniej to nie jedyne zmiany. Nowy Polski Ład wpływa też na rozliczenia podatkowe rodziców

Polski Ład został wprowadzony 1 stycznia 2022 roku i nie zakładał wówczas ulgi podatkowej dla samotnych rodziców. Wszystko zmieniło się od 1 lipca 2022 roku, gdy w życie wszedł Polski Ład 2.0. Dzięki niemu samotny rodzic miał możliwość wyboru. Mógł zdecydować, na jakich zasadach chce się rozliczać i co będzie dla niego korzystniejsze. W sytuacji, gdy rodzic chciał się rozliczać na zasadach sprzed lipca ubiegłego roku, przysługiwała mu ulga dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł rocznie. Inną opcją było zdecydowanie się na rozliczenie jako samotny rodzic, wybierając reguły wprowadzone po 1 lipca 2022 roku.

Więcej o: