Rosną szybciej niż tuje i są od nich tańsze. Takiego żywopłotu pozazdrości ci każdy sąsiad

Jeśli chcesz odgrodzić się od sąsiadów czymś, co stanie się także ozdobą twojego ogrodu, zdecyduj się na piękne krzewy. Zapomnij o tujach, z których najczęściej tworzy się żywopłoty. Te trzy rośliny rosną szybciej i pięknie wyglądają o każdej porze roku.

Jeśli marzy ci się piękny żywopłot, ale tuje nie przypadły ci go gustu, rozważ inne piękne krzewy. Nie tylko rosną od nich o wiele szybciej, lecz także często można kupić je taniej. Do tego doskonale prezentują się o każdej porze roku i nie są zbyt wymagające. Na co warto się zdecydować? Podpowiadamy.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Winobluszcz znany jako dzikie wino. Świetnie znosi różne warunki atmosferyczne

Winobluszcz to pnącza, które wciąż zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ doskonale się prezentują, porastając płoty czy ściany budynków. Właśnie dlatego staną się pięknym żywopłotem, który w mig osłoni cię od wzroku sąsiadów. Winobluszcz osiąga nawet do 20 metrów wysokości, a w Polsce popularne są trzy odmiany: trójklapowy, pięciolistkowy oraz zaroślowy. Warto zdecydować się na dwie ostanie, ponieważ najlepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne, w tym mróz, cień oraz mocne słońce. Pięknie kwitnie, a później pojawiają się na nim czarne lub fioletowe jagody.

Dereń jadalny idealny na żywopłot. Nie jest wymagający i wygląda efektownie

Jeśli obawiasz się o kondycję swojego żywopłotu, zdecyduj się na dereń jadalny. Doskonale adaptuje się w naszym klimacie i niestraszne mu nawet silne mrozy. Wyrasta nawet do 10 metrów, a czymś, co przyciąga wzrok, są dorodne, żółte kwiatostany, które urozmaicą ogród. W następnym etapie pojawiają się liście oraz czerwone owoce, które są jadalne i najczęściej wykorzystuje się je do przygotowania dżemów czy nalewek. Co ważne, doskonale rośnie w każdych warunkach, lecz gdy dereń będzie miał słaby dostęp do światła, nie będzie owocował.

Laurowiśnia hitem ostatnich lat. Pięknie kwitnie, a do tego szybko się regeneruje

Piękny żywopłot uformujesz również z laurowiśni, która jest zielona o każdej porze roku. Liście mają nasycony, ciemnozielony odcień, a od kwietnia do maja porastają je także białe i pachnące kwiaty, które robią duże wrażenie. Doskonale dopełnią wygląd twojego ogrodu, zachwycając swoją prezencją. W ciągu roku może urosnąć nawet o 60 cm, jednak potrzebuje stanowiska osłoniętego od wiatru. Lepiej zdecydować się na nią w cieplejszych częściach Polski, gdzie doskonale będzie się rozwijać bez obaw o to, że przemarznie. Warto jednak pamiętać, że bardzo szybko się regeneruje, ponieważ "wyrasta z korzenia".

Więcej o: