Te kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 40 lat. Wystarczy kilka warunków i wniosek w ZUS

Niektórzy mogą przejść na emeryturę już nawet w wieku 40 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc będzie wypłacał świadczenie kobietom, które spełnią kilka warunków. Sprawdź, czy już możesz ubiegać się o świadczenie.

Są osoby, które mogą otrzymać emeryturę wcześniej nawet o 20 lat. Wśród nich są kobiety, które dostaną ją z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już nawet wtedy, kiedy skończą 40 lat. Co należy zrobić, by ubiegać się o wcześniejsze przyznanie świadczenia? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura? Te osoby mogą liczyć na szybsze przyznanie świadczenia

Wcześniejsza emerytura przysługuje w kilku różnych przypadkach, a jednym z nich jest szybsze wypłacanie świadczenia z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej. Mogą ubiegać się o nią osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., które odpowiedni wiek oraz warunki okresu zatrudnienia (20 lat kobieta i 25 lat mężczyzna) i działalności twórczej lub artystycznej spełniły do 31 grudnia 2008 r.

Na wcześniejszą emeryturę liczyć mogą także ci, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. Muszą spełnić też warunki dotyczące okresu zatrudnienia (20 lat kobieta i 25 lat mężczyzna) i działalności twórczej lub artystycznej na dzień 1 stycznia 1999 r. W każdym z powyższych przypadków nie można być także członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych lub trzeba przekazać zgromadzone środki do budżetu państwa. Należy także udowodnić co o najmniej piętnastoletnią działalność twórczą lub artystyczną.

Emerytura z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej. Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS-ie?

Emerytura z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej wypłacana jest osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek. W każdym z przypadków jest on nieco inny:

  • Kobiety będące tancerkami, akrobatkami, gimnastyczkami, ekwilibrystkami, kaskaderkami mogą ubiegać się o świadczenie w wieku 40 lat (mężczyźni w wieku 45 lat);
  • Kobiety będące solistkami wokalistkami, muzykami grającymi na instrumentach dętych lub treserkami zwierząt drapieżnych mogą ubiegać się o świadczenie w wieku 45 lat (mężczyźni w wieku 50 lat);
  • Kobiety będące artystkami chóru, żonglerkami, komiczkami cyrkowymi lub aktorkami teatru lalek mogą ubiegać się o świadczenie w wieku 50 lat (mężczyźni w wieku 55 lat);
  • Kobiety będące aktorkami lub dyrygentkami mogą ubiegać się o świadczenie w wieku 55 lat;
  • Kobiety będące muzykami grającymi na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych lub klawiszowych, operatorki obrazu filmowego czy fotografki mogą ubiegać się o świadczenie w wieku 55 lat (mężczyźni w wieku 60 lat).

Jeśli kobiety lub mężczyźni spełniają powyższe warunki, mogą ubiegać się o szybsze przyznanie świadczenia. W tym celu należy złożyć wniosek do ZUS-u wraz z informacją o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy wykonywania działalności twórczej lub artystycznej oraz dokumenty o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Należy dołączyć także dokumenty potwierdzające okresy pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego lub nauki w szkole wyższej.

Więcej o: