Tani, domowy sposób na pozbycie się chwastów. Wypali je razem z korzeniami

Woda po gotowaniu ziemniaków zwykle trafia do zlewu. Okazuje się jednak, że jest tanim, bezpiecznym i skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów z ogrodu. I wcale nie trzeba czekać, aż wystygnie.

Więcej praktycznych porad na Gazeta.pl

Wiosna to czas, gdy amatorzy pracy w ogrodzie zakasują rękawy i przystępują do swojego ulubionego zajęcia. Kończą porządki po zimie, sieją, sadzą, grabią, przycinają, nawożą etc. W końcu mogą podziwiać pierwsze efekty pracy. Niestety wraz z nowymi, wypielęgnowanymi roślinami, na klombach, rabatkach, trawnikach, pojawiają się te niechciane - chwasty. Ci, którzy kiedykolwiek próbowali się ich pozbyć, wiedzą, jak nierówna może to być walka. Wyrwane odrastają, czasem w jeszcze większej ilości. A gdy w ogrodzie uprawiamy warzywa, zioła i owoce - negatywnie na nie wpływają, zabierając im miejsce, światło i wodę. Nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po odpowiednie środki do ich zwalczania.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się chwastów?

W sklepach ogrodniczych nie brakuje środków do zwalczania chwastów. Żeby był skuteczny, musi być dobrze dobrany do rodzaju chwastów. Czasami w trakcie zakupów trzeba się wykazać sporą wiedzą z zakresu herbologii (tak, chwastami i sposobami ich zwalczania zajmuje się nauka o tej nazwie). Warto więc spytać obsługę. Poza tym trzeba pamiętać, że środki chemiczne mogą niekorzystnie wpłynąć na kwiaty, krzewy i trawnik. Można spróbować zwalczyć je domowymi, bezpiecznymi sposobami. 

Jednym z nich jest polewanie chwastów wodą pozostałą po gotowaniu ziemniaków. Woda ta ma sporą zawartość skrobi, która hamuje wzrost chwastów. Część zwolenników tej metody uważa, że warto je polewać gorącą wodą, bo taka działa skuteczniej, dosłownie wypala chwasty. Trzeba jednak robić to ostrożnie, żeby nie zniszczyć trawy lub innych roślin. No i oczywiście się nie poparzyć. Jeśli ten sposób do nas nie przemawia, można wykorzystać też sprawdzoną metodę gospodyń domowych. Mieszają one sól z octem i taką miksturą pozbywają się uciążliwych chwastów (1 l wody, pół szklanki soli, 250 ml octu spirytusowego i łyżeczka płynu do naczyń). Ten sposób okazuje się szczególnie skuteczny w przypadku chwastów wyrastających spomiędzy płyt chodnikowych, porastających kostkę brukową i różnego rodzaju trudnodostępne szczeliny.

Więcej o: