Brzmi zwyczajnie, ale jest najbardziej podchwytliwym pytaniem na rozmowie o pracę. Uważaj na nie!

Choć brzmi niegroźnie, to tak naprawdę jest bardzo podchwytliwe i wielu kandydatów może przez nie "polec" w dalszej części rozmowy o pracę. Jak tego uniknąć i jak odpowiedzieć w możliwe najlepszy sposób?

"Czy mógłbyś opowiedzieć mi o sobie?" - To pytanie wciąż często pada na rozmowach kwalifikacyjnych. Portal branżowy zdnet.com wyszczególnił kilka wskazówek, które mogą pomóc w ułożeniu sobie zadowalającej odpowiedzi. "Mówienie z przekonaniem o swoich sukcesach może być znacznie łatwiejsze, jeśli wcześniej przygotujesz odpowiedzi" - czytamy.

Ale na początek: dlaczego rekruterzy w ogóle zadają to pytanie? Oprócz oczywiście chęci dowiedzenia się czegoś o tobie, wzmianka ta ma na celu przejście z towarzyskiej rozmowy na zagadnienia bardziej techniczne i związane z pracą. Poza tym, potencjalny pracodawca chce sprawdzić, czy jesteś w stanie komunikować się jasno i profesjonalnie. Jeśli twoją pierwszą reakcją na to pytanie będzie zakłopotanie i chwilowe "zamrożenie", w oczach rekrutera możesz wypaść nienajlepiej.

Przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną ma nadzieję, że będziesz w stanie odpowiedzieć mu płynnie i naturalnie oraz pokażesz, że jesteś dobrze przygotowany i zależy ci na tej pracy.

To pytanie z pewnością padnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Brzmi prosto, ale jest podchwytliwe

Jak więc przygotować się do takiego pytania? Eksperci podkreślają, że przede wszystkim należy wcześniej zrobić sobie notatki i opracować wypowiedź, która będzie satysfakcjonująca. Wypisz na kartce najważniejsze punkty, a całość powtarzaj na głos. Zapisz też całą wypowiedź, aby móc w każdej chwili do niej wrócić np. ją zmienić. 

Sposób wypowiedzi, jaki wybierzesz, może zależeć od Twojego wcześniejszego doświadczenia. Świeżo upieczony absolwent studiów z pewnością będzie opowiadał o sobie inaczej, niż dyrektor korporacji. Choć wcześniejsze przygotowanie jest ważne, trzeba też zostawić trochę miejsca na spontaniczność. Upewnij się więc, że twoja formułka nie jest zbyt "wyćwiczona".

Ważne jest też, aby Twoja odpowiedź na to pytanie nawiązała z konkretną firmą i stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Chodzi o to, aby utwierdzić pracodawcę w przekonaniu, że jesteś szczerze zainteresowany ofertą.

Twoja odpowiedź na prośbę "Opowiedz mi o sobie" powinna zawierać informacje na temat twojej obecnej sytuacji, wcześniejszych doświadczeń zawodowych, powód, dla którego dobrze sprawdzisz się w określonej roli oraz to, jak wpisujesz się w wartości firmy. 

Źródło: zdnet.com