14. emerytura 2023. Ci seniorzy stracą na zmianach. Wypłaty będą mniejsze

14. emerytura początkowo miała być świadczeniem jednorazowym, jednak wypłata nastąpi również i w tym roku. Okazuje się, że wielu świadczeniobiorców otrzyma mniej pieniędzy niż ostatnim razem.

Emerytury co roku podlegają waloryzacji, która ma miejsce 1 marca. Ze względu na wysoką inflację kwota wypłat rośnie, jednak odbije się to na 14. emeryturze, którą otrzymają w tym roku seniorzy. Do niektórych trafią dodatki w niższej wysokości. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Ci seniorzy stracą na waloryzacji. 14. emerytura będzie niższa

Otrzymanie "czternastki" w pełnej wysokości zależy od progu dochodowego. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku wynosi on 2900 zł brutto. Jak się ma do tego coroczna waloryzacja? Choć emerytury wzrosły o 14,8%, próg dochodowy do otrzymania 14. emerytury się nie zmienił. Oznacza to, że w tym roku wielu seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze w mniejszej wysokości.

Jak doprać skarpetki? Wystarczy kilka składników Zmieszaj składniki i namocz skarpetki. W mig będą jak nowe

W rozmowie z portalem "Interia" Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnił, w jaki sposób tegoroczna waloryzacja wpływa na pomniejszenie kwoty 14. emerytury dla niektórych seniorów. - Dziś średnia emerytura jest wyższa o około 400 zł i to oznacza wyższe potrącenia z kwoty czternastki. — powiedział.

- Należy podkreślić, że rząd nie chcąc zwiększać progu (2900 zł), powoduje, że część osób nie otrzyma świadczenia w pełnej wysokości. Dotyczy to tych, którzy w związku z waloryzacją przekroczyli wspomniany próg  — powiedział z kolei Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK Payroll Consulting.

Kate Spicer Po 16 latach "rzuciła nałóg botoksu". Pokazała, jak wygląda jej twarz

Ile wyniesie 14. emerytura? Tabela wypłat przygotowana przez "Fakt"

Portal "Fakt" przygotował prognozowane tabele, z których wynika, ile mogą wynieść tegoroczne "czternastki". Przykładowo, świadczenie przy dochodach w kwocie 1000 zł brutto powinno wynieść 1444,48 zł netto, a przy wyższych będzie potrącane według zasady "złotówka za złotówkę" w następujący sposób:

  • Emerytura 1000 zł brutto - 1444,48 zł netto "czternastki";
  • Emerytura 2000 zł brutto - 1314,48 zł netto "czternastki";
  • Emerytura 2500 zł brutto - 1254,48 zł netto "czternastki";
  • Emerytura 3000 zł brutto - 1175,48 zł netto "czternastki";
  • Emerytura 3500 zł brutto - 780,48 zł netto "czternastki";
  • Emerytura 4000 zł brutto - 385,48 zł netto "czternastki".
Więcej o: