Rozgnieć, zalej wodą i uratuj brązowiejące tuje. Oprysk za 2 zł przywróci im zielony kolor

Gęste i zielone tuje zdobią naprawdę wiele ogrodów. Nic dziwnego, są nie tylko niebywale odporne na zróżnicowaną pogodę oraz temperaturę, a ponadto naprawdę łatwo się je uprawia i pielęgnuje. Mimo to zdarza się czasami, że zaczynają brązowieć. Jak temu zapobiec?

Tuje to jedne z najczęściej spotykanych w ogrodach krzewów. Nie tylko zachwycają pięknym, zielonym kolorem, ale również często używa się ich do stworzenia naturalnego ogrodzenia, które ma chronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Są stosunkowo bezproblemowe w pielęgnacji, jednak należy pamiętać, że jak każda roślina, potrzebują trochę uwagi. Nieodpowiednia uprawa może skutkować żółknięciem i brązowieniem rośliny. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Dlaczego tuje brązowieją? Powodów może być kilka

Tuja może tracić swój naturalny kolor i brązowieć z kilku powodów. Choć jej wymagania nie są wygórowane, najczęściej winę ponosi nieodpowiednia pielęgnacja. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Podlewanie. Tuje źle znoszą przesuszenie, dlatego należy je regularnie podlewać, zwłaszcza latem w trakcie upałów. Rób to systematycznie i niezbyt obficie, by nie doprowadzić do przelania.
  • Nawożenie. Tuja powinna być nawożona od dwóch do trzech razy w sezonie. Najlepiej robić to wiosną oraz na jesień.

Oprócz tego tuję należy zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, w szczególności mszycami. Na jej brązowienie wpływ mogą mieć także zwierzęta takie jak psy i koty. Mowa oczywiście o ich moczu, który zawiera szkodliwą dla rośliny urynę.

Co zrobić, gdy tuja zaczyna tracić kolor? Zacznij od ustalenia przyczyny

Szybka reakcja pozwoli uratować brązowiejący krzew. W pierwszej kolejności należy ustalić oraz wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy. Dokładnie przeanalizuj sposób, w jaki dbasz o tuje. Jeśli doszło do przelania, poczekaj z kolejnym podlewaniem. W odwrotnej sytuacji solidnie nawadniaj je przez kilka dni. Jeśli za brązowienie (zwłaszcza w dolnych częściach rośliny) odpowiedzialne są domowe zwierzęta, warto krzewy przed nimi zabezpieczyć, na przykład z pomocą siatki. Jak poradzić sobie z chorobą oraz szkodnikami? 

Domowy oprysk na tuje za grosze. Pozbądź się szkodników w mgnieniu oka

Z chorobami grzybowymi oraz szkodnikami rozprawisz się z pomocą domowego oprysku z czosnku. Jak go wykonać? 

  1. Połowę główki czosnku (ok. 6 ząbków) obierz i zgnieć, by wypuściły sok.
  2. Włóż ząbki do dużego słoika, zalej litrem wody i odstaw na dobę.
  3. Mieszaj od czasu do czasu.
  4. Po tym czasie odcedź płyn i przelej do butelki ze spryskiwaczem.
  5. Pryskaj tuję dwa razy dziennie, aż zacznie się zazieleniać, a po szkodnikach i chorobach nie będzie śladu.

 Pamiętaj jedynie, że gotowy oprysk jest zdatny do użycia przez dwa dni

Więcej o: