Tuje to jedne z najczęściej spotykanych w ogrodach krzewów. Nie tylko zachwycają pięknym, zielonym kolorem, ale również często używa się ich do stworzenia naturalnego ogrodzenia, które ma chronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Są stosunkowo bezproblemowe w pielęgnacji, jednak należy pamiętać, że jak każda roślina, potrzebują trochę uwagi. Nieodpowiednia uprawa może skutkować żółknięciem i brązowieniem rośliny.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dlaczego tuje brązowieją? Powodów może być kilka
Tuja może tracić swój naturalny kolor i brązowieć z kilku powodów. Choć jej wymagania nie są wygórowane, najczęściej winę ponosi nieodpowiednia pielęgnacja. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Oprócz tego tuję należy zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, w szczególności mszycami. Na jej brązowienie wpływ mogą mieć także zwierzęta takie jak psy i koty. Mowa oczywiście o ich moczu, który zawiera szkodliwą dla rośliny urynę.
Szybka reakcja pozwoli uratować brązowiejący krzew. W pierwszej kolejności należy ustalić oraz wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy. Dokładnie przeanalizuj sposób, w jaki dbasz o tuje. Jeśli doszło do przelania, poczekaj z kolejnym podlewaniem. W odwrotnej sytuacji solidnie nawadniaj je przez kilka dni. Jeśli za brązowienie (zwłaszcza w dolnych częściach rośliny) odpowiedzialne są domowe zwierzęta, warto krzewy przed nimi zabezpieczyć, na przykład z pomocą siatki. Jak poradzić sobie z chorobą oraz szkodnikami?
Z chorobami grzybowymi oraz szkodnikami rozprawisz się z pomocą domowego oprysku z czosnku. Jak go wykonać?
Pamiętaj jedynie, że gotowy oprysk jest zdatny do użycia przez dwa dni.