Boże Ciało 2023. Kiedy wypada w tym roku i czego dotyczy uroczystość? Wyjaśniamy

Boże Ciało, zwane Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z ważniejszych świąt katolickich. Swoją historią sięga XIII w. Sprawdź, kiedy wypada Boże Ciało w 2023 roku.

Boże Ciało 2023 - kiedy?

Kiedy wypada Boże Ciało 2023? Data uroczystości przypadającej zawsze w czwartek jest uzależniona od wyznaczenia dnia Wielkanocy. W Kościele katolickim to święto nakazane jest zawsze w 60 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim. Może przypaść pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W 2023 r. przyjdzie na nie zaczekać do drugiego tygodnia czerwca - Boże Ciało będzie bowiem 8 czerwca. W Polsce jest to oczywiście dzień wolny od pracy, co może cieszyć nie tylko osoby religijne. 

Boże Ciało - kiedy wypada i dlaczego?

Co warto wiedzieć o Bożym Ciele? Kiedy wypada i dlaczego? Współcześnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa kojarzona jest najczęściej z barwnymi procesjami zmierzającymi do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywane są Ewangelie i odmawiane modlitwy. Liczba ''cztery'' nie jest tu przypadkowa - nawiązuje do czterech stron świata i czterech ewangelistów: Marka, Mateusza, Jana i Łukasza. Sama idea Bożego Ciała jest związana z chęcią uczczenia i adoracji Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Skąd wzięło się Boże Ciało? Tradycja sięga średniowiecza, zrodziła się w Leodium na terenie dzisiejszej Belgii w 1246 r. W całym Kościele katolickim zaczęło obowiązywać później, bo od 1317 r. Już po trzech latach zostało wprowadzone na terenie Polski. W kolejnych wiekach świętowanie Bożego Ciało mocno zrosło się z polską religijnością. Podczas zaborów było postrzegane także jako szansa do zamanifestowania przynależności narodowej. Podobnie kwestia ta prezentowała się w czasie PRL - wówczas władze państwowe usiłowały zakazać procesji ulicami polskich miast.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Kiedy wypada Boże Ciało w 2023 i jakie tradycje się z nim wiążą?

Wiemy już, kiedy wypada Boże Ciało w 2023 r. Już 8 czerwca odbędzie się uroczystość posiadająca nie tylko znaczenie religijne, ale i ciekawe z perspektywy chęci poznania polskiej kultury. Procesjom towarzyszą sypanie kwiatów przez dzieci komunijne, dźwięk dzwonków i woń kadzidła. Często jest to także okazja dla ukazania kolorytu lokalnej społeczności - procesjom często towarzyszy też asysta strażaków lub osób ubranych w regionalne stroje ludowe. Same ołtarze są przy tym przybierane zgodnie z miejscowymi zwyczajami. W niektórych parafiach umiejscowione są wokół świątyni, w innych natomiast procesje wiernych idą ulicami miast i wsi. 

Kiedy przypada Boże Ciało 2023? Kolejny długi weekend w kalendarzu

Informacja o tym, kiedy przypada Boże Ciało 2023, jest istotna nie tylko dla osób wierzących. Chodzi przecież o dzień wolny od pracy. Nie zrobimy więc wtedy zakupów, o co należy zadbać dzień wcześniej. Przede wszystkim jednak zyskujemy szansą na to by mieć we własnym kalendarzu kolejny długi weekend. Wystarczy wziąć wolne w piątek 9 czerwca i już mamy do dyspozycji cztery wolne dni. Powtórka z długiego weekendu majowego? Przy niewielkich staraniach może to być realna opcja. Warto postawić na nią tym bardziej, że pogoda może się okazać bardziej życzliwą od tej majowej.

Zobacz też: Rok przestępny: co to jest i kiedy wypada?

Więcej o: